Naši potravináři vyhlásili boj anonymitě potravin

Čeští potravináři a zemědělci se rozhodli vychovávat spotřebitele k orientaci na domácí kvalitu a pomoci mu vyznat se na trhu. Česká potravinářská komora chystá kampaň, která umožní určit, odkud daný výrobek pochází. "Tendence hledat levné potraviny opět zesílila a naší snahou je vrátit spotřebitele ke kvalitě," řekl minulý pátek prezident české potravinářské komory Jaroslav Camplík během potravinářského a zemědělského veletrhu Grüne Woche v Berlíně.

Komora nechce vytvářet povědomí, že levný výrobek je automaticky špatný, hodlá ale dovést kupující k tomu, aby žádali české zboží. „Chceme, aby spotřebitel hledal výrobky, kde může identifikovat výrobce, aby se k nim mohl vracet. Aby tam nebylo jen: Vyrobeno pro..,“ vysvětlil Camplík. „Říkáme spotřebiteli: My ti budeme představovat výrobce, které známe, za které ručíme, kde se můžeš orientovat,“ dodal.
Jeho názor sdílí i prezident Agrární komory Jan Veleba. Považuje za důležité, aby lidé věděli, odkud pochází zboží, které kupují, a jak je kvalitní. „Suroviny, které dělá české zemědělství pro potravináře, jsou na špičkové úrovni a řetězce to kazí, protože svou obchodní politikou nutí zpracovatele k co nejnižší ceně,“ řekl Veleba. Také zemědělci proto chtějí přimět spotřebitele, aby žádali české potraviny. „Myslím, že ty potraviny jsou o něco lepší. A mám takové heslo – jsou o 48 hodin čerstvější než dovážené. Teď mluvím třeba o mléčných výrobcích. Takže tuto kartu hrajeme a budeme hrát,“ vysvětlil Veleba.
Kampaň potravinářské komory má informovat i o běžném složení výrobků, aby bylo lidem jasné, co znamenají pojmy stabilizátor nebo dextrin. Připravena by měla být ještě před březnovým potravinářským veletrhem Salima. „Hlavně bychom se měli starat o to, aby spotřebitel byl schopen se orientovat a sám rozhodovat, co si koupí,“ vysvětlil Camplík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *