06.02.2003 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naši zemědělci začali podporovat vstup do unie

Čeští zemědělci změnili názor na vstup České republiky do Evropské unie. Zatímco loni řada profesních organizací tento krok ČR nepodporovala, nyní většina z nich se vstupem do EU souhlasí. Někteří se dokonce chtějí zapojit do kampaně za vstup do společenství. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

"Chtěli jsme hlavně vyvinout tlak na Brusel, aby nám nabídl lepší podmínky. To se podařilo," řekl listu předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek. Svaz dokonce nyní podal na ministerstvo zahraničí projekt na spoluúčast svazu v kampani pro vstup do unie. List připomíná, že na summitu v Kodani unie přiznala ČR jen 25 procent produkčních dotacích, takzvaných přímých plateb, oproti farmářům patnáctky. "Máme však možnost doplnit je z vlastních zdrojů až na 55 procent. To jsme v podstatě chtěli," dodal Dufek. Vstup do EU podpoří i Agrární komora, která zastupuje rozhodující část zemědělců. Vláda však musí dát záruky, že přímé platby skutečně dosáhnou alespoň 55 procent úrovně u farmářů patnáctky. "Když tyto peníze dostaneme, pak jsme jasně pro vstup," řekl prezident komory Václav Hlaváček. Se vstupem nyní podle informací listu souhlasí rovněž Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Asociace soukromého zemědělství a Potravinářská komora

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down