31.10.2008 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nástroje na tvorbu zemědělské politiky

Tvorba efektivní zemědělské politiky – takové téma nesl dnešní seminář, pořádaný ministerstvem zemědělství ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj v rámci příprav na naše nadcházející předsednictví EU. Na semináři vystoupil ředitel Direktorátu OECD pro obchod a zemědělství a přední světový zemědělský ekonom Stefan Tangermann, velvyslanec ČR při OECD Karel Dyba a další. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Podle náměstka ministra zemědělství Jiřího Urbana k uspořádání semináře vedlo hned několik důvodů: společná zemědělská politika prochází zdravotní prohlídkou, tzv. health checkem, který má členským státům pomoci najít její životaschopný model v dlouhodobé perspektivě. Dalším důvodem je podle náměstka půlroční předsednictví ČR v Evropské unii. „A to vše v období, kdy je světová ekonomika vystavena nevyzpytatelným turbulencím a my potřebujeme hledat odpovědi na to, jak se tyto otřesy promítnou v zemědělství po celém světě, jakých principů se unijní zemědělská politika má držet a které naopak vyžadují revizi,“ konstatoval Urban. Zde právě přichází podle náměstka ke slovu expertíza OECD, renomované organizace, jejíž multidisciplinarita, nestrannost a odbornost může více než kdy jindy do této debaty přispět. „V této souvislosti si také nesmírně ceníme našeho členství v OECD, které je mimochodem dvakrát tak dlouhé než v Evropské unii,“ dodal náměstek Urban.
Ačkoliv existují i studie, jak by vypadal agrární trh v dokonale liberalizovaném prostředí, nebo s podporami sníženými třeba na polovinu, podle Tangermanna do zemědělství nějaké peníze nejspíš vždy poplynou. OECD rozhodně nechce rušit zemědělské politiky, chce ale, aby vlády jednotlivých států i EU jasně deklarovaly své priority v sektoru zemědělství a našly pro ně ty nejefektivnější nástroje, aby tedy podpory a vůbec celá Společná zemědělská politika byly výrazně cílené. Proti tomu do určité míry stojí unijní princip rovného přístupu a tyto dva postoje je třeba pečlivě vyvážit, konstatoval Tangermann.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down