Nasycená půda na většině území republiky je dobrý výchozí stav

Půdní profil na 95 procentech území České republiky je na tom nyní z pohledu nasycenosti velmi dobře. Do nové vegetační sezony je to výborný výchozí stav, řekl na webináři organizovaném projektem Intersucho Zdeněk Žalud. Vyšší vlhkost půdy se vyskytuje především na Vysočině a ve vyšších polohách, nižší v nížinách v severozápadních a západních Čechách a na jihu Moravy.

Situaci prospěla zima, která byla proti minulému roku o něco chladnější, byť stále o 1,2 stupně Celsia převýšila dlouhodobý průměr. Z pohledu srážek byla na 94 procentech normálu, lze ji tedy označit za normální. Důležitý byl především sníh, který má proti dešti v zimě řadu výhod. Odráží záření, a tak se pod ním rostliny neprobouzejí, ze svahů neodtéká, izoluje proti vymrzání ozimých plodin a lépe doplní podzimní vody.
"Nebyla zamrzlá půda a sníh se postupně vsákl. V půdním profilu od nula do 40 centimetrů byl největší problém kolem Vánoc, ale situace se postupně zlepšovala a v současnosti je to z pohledu nasycenosti skvělé. Pokud jdeme až do hloubky jednoho metru, méně vody je na severozápadě Čech, ale pořád je to pro tu oblast více než je dlouhodobý průměr," uvedl Žalud.
Podobné vyhlídky ale podle něj byly i loni v tomto období, kdy pak přišel velmi suchý duben. Na to upozornil také Milan Fisher, podle kterého lze vývoj sucha předvídat maximálně měsíc až dva dopředu. "Predikce na jaro ukazuje, že bude v porovnání s lety 1993 až 2016 nadprůměrné teplo a srážky by měly být blízko normálu, případně mírně vlhčí. Je ale třeba být opatrný. Věřit můžeme tomu, že v březnu a zřejmě ani v dubnu sucho nebude. U dalšího vývoje zemědělského sucha je to pro letošek nejisté. Hydrologické sucho spíše nebude," uvedl Fisher.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down