19.11.2004 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Natura 2000: MŽP připravilo národní seznam stanovišť

Ministerstvo životního prostředí rozeslalo do meziresortního připomínkového řízení návrh národního seznamu evropsky významných lokalit. Zahrnuje 883 území pro konkrétní typy přírodních stanovišť a živočišné a rostlinné druhy, chráněné směrnicí EU. Tento typ chráněných území tvoří spolu s 41 ptačími oblastmi [1] českou část celoevropské soustavy přírodovědně významných území Natura 2000. Její vytvoření bylo jednou z podmínek pro vstup České republiky do Evropské unie.

První verze návrhu, kterou zpracovali odborníci na základě podrobného mapování celého území republiky, byla zveřejněna k diskusi na jaře letošního roku. V letních měsících z iniciativy MŽP proběhlo – ač zákon takovou povinnost neukládá – takzvané předjednávání s vlastníky pozemků, jejich nájemci a obcemi. „Ministerstvo životního prostředí si uvědomuje, že ochranu přírody není možné dlouhodobě zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí. Právě proto přistoupilo k projednání návrhů s těmi, kterých se bezprostředně týkají. Z více než tisíce připomínek bylo 64 % zcela nebo alespoň částečně zapracováno. To výrazně přispělo ke zkvalitnění celého návrhu a věřím proto, že se již během připomínkového řízení nesetká s námitkami. Zkušenosti z Evropy totiž ukazují, že je možné skloubit obojí – chránit unikátní přírodu a přitom zabezpečit i potřebný rozvoj území,“ komentuje strategii MŽP náměstek Ladislav Miko.
Evropsky významné lokality chrání z velké části kulturní krajinu – u nás například kosené podhorské louky, květnaté bučiny nebo dokonce kostelní věže, kde žijí vzácní netopýři. Tam, kde dosavadní způsob hospodaření vedl k tomu, že se tyto cenné lokality zachovaly, není žádný důvod jej měnit. Ochranný režim v mnoha územích soustavy Natura 2000 bude proto méně přísný než v současných zvláště chráněných územích. Stát zde bude podporovat takové činnosti a způsoby hospodaření, které přispějí k zachování stávajících přírodních podmínek – například prostřednictvím agroenvironmetálních programů [2]. Pokud přece jen bude majitel v hospodaření omezen, budou mu vypláceny kompenzace.
Po schválení návrhu vládou budou data v předepsaném formátu zaslána Evropské komisi. Ta seznam po odborné stránce posoudí a může navrhnout jeho doplnění. Po schválení seznamu Evropskou komisí musí tyto lokality Česká republika do šesti let vyhlásit jako zvláště chráněná území, pokud nebude jejich ochrana zajištěna smluvně.

Návrh je v grafické podobě k dispozici na webové stránce www.natura2000.cz

Více informací o soustavě Natura 2000 najdete na stránkách:
http://www.natura2000.cz,
http://www.env.cz,
http://europa.eu.int/comm/environment/nature/home.htm

Poznámky:
[1] Pod označením Natura 2000 se skrývá jedna z povinností vyplývajících z dvou evropských směrnic: takzvané směrnice o ptácích (79/409/EHS) a směrnice o stanovištích (92/43/EHS). Jejich cílem je ochrana ohrožených rostlin, živočichů a cenných stanovišť. Evropská unie dodržování směrnic v oblasti životního prostředí pečlivě sleduje a za jejich porušování hrozí citelné sankce – až ve výši 50 000 euro za den. Omezeno může být i čerpání finančních prostředků z evropských fondů.
V České republice bylo zatím nařízením vlády vyhlášeno 18 ptačích oblastí: Nechranice, Žehuňský rybník, Orlické Záhoří, Libavá, Podyjí, Řežabinec, Lednické rybníky, Hovoransko-Čejkovicko, Jaroslavické rybníky, Jizerské hory, Bohdanečský rybník, Rožďalovické rybníky, Krkonoše, Hlubocká obora, Novohradské hory, Údolí Vltavy a Otavy, Jeseníky a Českolipsko – Dokeské pískovce.
[2] Vhodným nástrojem pro péči o cenné lokality Natura 2000 na zemědělské půdě jsou agroenvironmentální opatření (např. pro údržbu květnatých luk jsou vhodné tituly na podporu extenzivního hospodaření na loukách, pro zachování druhově bohatých společenstev pastvin titul na podporu extenzivních pastvin, pro zachování vybraných vzácných podmáčených a rašelinných luk pak je připraven titul na údržbu trvale podmáčených a rašelinných luk). Dále jsou některé tituly v rámci agro-environmentálních opatření vhodné pro podporu mizejících druhů ptáků zemědělské krajiny na vybraných územích (titul Ptačí lokality na travních porostech - chřástal polní, Ptačí lokality na travních porostech- bahňáci). Pro stávající chráněná území jsou navržena některá další agro-envi opatření (např. tituly, kde je úplně omezeno hnojení, za což přísluší vyšší platba, nebo zemědělec může využít titulu na různé druhy kosení). Agro-envi jsou určeny pro zemědělsky hospodařící subjekty, jedná se o dobrovolné dohody na délku 5 let, za dodržený závazek šetrného hospodaření obdrží zemědělec ročně platbu. Agro-envi jsou v gesci MZe, MŽP se na jejich přípravě

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down