Mnohaletou tradici má na našem území ochrana přírody. Její nejnovější formu v režii Bruselu nazvanou Natura 2000 provází od počátku spousta mýtů a nedorozumění mezi ekology a majiteli dotčených pozemků. Ačkoliv se mluví o tom, že soustava Natura 2000 představuje pro zemědělce a majitele lesů spíš příležitosti než hrozbu, financování újmy či zvýšených nákladů, není stále vyřešeno. Důležitá je spolupráce, která se mezi oběma stranami —majiteli i ochranáři — začala v oblasti lesního hospodářství rozvíjet.
V duchu této spolupráce proběhl i seminář pořádaný Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) a ministerstvem životního prostředí nazvaný Natura 2000 v praxi: problémy a příležitosti. Území Natury může podle odhadu totiž pokrývat až třetinu našich lesů. Soustavu Natura 2000 tvoří ptačí oblasti — těch jsme vládními nařízeními postupně vyhlásili 38, a evropsky významné lokality, jichž je na našem území 864. Vyhlášení obou částí Natury považuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek za největší úspěch tří let strávených v ministerském křesle. Zveřejněním ve formě vládních nařízení však ještě nic nekončí. Naši představu sítě Natura 2000 ještě totiž musí posoudit a schválit Brusel.
"Jako jedna z mála zemí Evropské unie máme i ochranu smluvní," prohlásil Ambrozek, podle něhož jde o to, aby na územích Natura 2000 byl zachován dnešní způsob hospodaření a zároveň, aby ti, kteří budou Naturou ve využívání svých pozemků omezeni, mohli získat určitý příspěvek. Mýty a střety, které Naturu od počátku provázely, podle Ambrozka paradoxně přispěly k dobré spolupráci s majiteli lesů. Nedůvěra vlastníků pozemků však nebyla bez příčiny. Jak připomněl Roman Šimek ze Správy lesů města Olomouce, z práce na legislativě byli zcela vyloučeni. Netušili ani, kdo a co na jejich pozemcích mapuje. Místo spolupráce se na ně přenášela vůle shora. "Zákon, jak byl přijat, nepočítal s jednáním s vlastníky," upřesnil Petr Roth z ministerstva životního prostředí s tím, že považuje za odvážný Ambrozkův příkaz, aby se s majiteli přes nedostatek času jednalo.
Způsob ochrany neurčuje Brusel
S tím, že kolem Natury 2000 existuje mnoho mýtů, souhlasil i Nicholas Hanley z generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise. Natura 2000 podle něj zachycuje 200 typů stanovišť a asi 700 druhů ptáků a ostatních živočichů. Země původní evropské patnáctky, kde práce kolem Natury proběhly dříve, vytyčily celkem asi 20 tisíc lokalit. Seznam se zatím rozrostl o dalších asi pět tisíc území z desítky nových členských států. "Není tedy možné, aby unie na těchto územích něco diktovala," konstatoval s tím, že zásady ochrany pro každý typ území si musí stanovit členské státy samy. Hanley zdůraznil, že velká část přírody, která nás obklopuje, vznikla na základě lidské činnosti a bez ní by zanikla. Podle něj neexistují žádné předem dané zákazy nových ekonomických aktivit. Je jen nutno tyto aktivity posoudit. "Nechceme zmrazit současný stav zákazem ekonomických činností, ale hledat možnosti, jak s nimi ochranu přírody skloubit." To, že bez hospodaření a řízené péče by řada lokalit zanikla, potvrdil i Roth. Péči je podle něj nutné přizpůsobit tisíciletému obhospodařování. Je třeba získat podporu vlastníka i veřejnosti a pokud to jde, respektovat, stávající legislativu. K omezování vlastníka by mělo docházet co nejméně a pokud bude nutné, pak by to mělo být transparentním způsobem. Zásady managementu v dané oblasti je třeba dohodnout s pracovníky z praxe.
Co nabídne unie
Zemědělci jsou podle Hanleyho podezřívaví: "Ptají se, kde se vezmou na úhradu omezení hospodaření peníze. A pokud odpovíme, že z fondů EU, pak tvrdí, že jsou to peníze, na které mají nárok na základě společné zemědělské politiky, a že k úhradě omezení hospodaření tyto zdroje nestačí," uvedl s tím, že o financování probíhá i v Bruselu stále živá diskuse. Komise má teď tři hlavní úkoly: dokončit evropský seznam ptačích oblastí i významných lokalit, ujasnit finanční rámec a vypracovat příručky pro zavedení Natury.
Podle Lukáše Víška z generálního ředitelství zemědělství a rozvoj venkova Evropské komise, by v budoucnosti peníze na Naturu by měly být v ose II připravovaného Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Ten by měl obsahovat podobné opatření pro Naturu, jaké je dnes Horizontálním plánu rozvoje venkova. Obce budou moci dostávat podporu jen v některých případech. Pro státní lesy bude možné získat příspěvky jen při kalamitách. Náhrady újmy nebudou moci převýšit ušlý zisk nebo zvýšené náklady. V ČR, kde jsou nízké mzdy, tedy nikdy nebude možné dosáhnout maximálních sazeb.
Kde vzít peníze
Vyhláška, na jejímž základě by se měly vyplácet náhrady za újmu při omezení hospodaření a za dodatečné náklady, u nás stále ještě nevyšla. S posledním zněním jejího návrhu nejsou představitelé SVOL spokojeni. Moc nadějí nedává ani Rothovo upozornění, na to, že i když každý návrh zákona musí doprovázet vyčíslení nároků na státní rozpočet, neznamená to, že ve státním rozpočtu na něj po jeho přijetí opravdu peníze budou. Problémy budou zejména v místech, kde s majiteli pozemků s územím Natura 2000 jedná a smlouvy by s nimi měla uzavřít chráněná krajinná oblast (CHKO). Příspěvek na omezení hospodaření by měl totiž poskytovat ten, kdo smlouvu s majitelem nebo hospodářem uzavře. CHKO však nemůže podle rozpočtových pravidel žádné peníze vyplácet.
Jak hospodařit
Výsledky mapování oblastí Natura 2000 je podle Constantina Kinského, místopředsedy SVOL, nutné dostat do lesních hospodářských plánů. Upozornil však na důležitý problém: mapové podklady Natury jsou jiné než pro lesní hospodářské plány. Daná lokalita se tak může dostat do jiných jednotek rozdělení lesa, než v jakých se skutečně nalézá. Upozornil na rámcové zásady pro lesní hospodaření v různých typech přírodních stanovišť soustavy Natura 2000. Loni vyšly v odborném časopise pro životní prostředí Planeta. Nevymezují jednoznačně hospodaření v jednotlivých typech stanovišť, ale uvádějí, jaké hospodaření zajistí, aby nedocházelo ke zhoršování stavu.
Aktivní majitelé
SVOL společně se s. p. Lesy ČR a Vojenské lesy spolupracuje s MŽP a Agenturou ochrany přírody a krajiny v pracovní skupině, jejímž cílem je odborně charakterizovat jednotlivé typy přírodních stanovišť, faktory, které je ohrožují, priority hospodaření a ochrany. Jde o kategorizaci lesa, způsob hospodaření, velikost seče, obmýtí, obnovní dobu, obnovu lesa, technologii těžby a soustřeďování dříví, zalesnění, péči o kultury, přirozené zmlazení a nárosty, výchovu porostů, odumřelé dřevo a myslivost. Tyto body se zpracovávají se ve dvou rovinách, a to jako opatření nezbytné pro udržení dochovaného stavu a doporučené pro zlepšení stavu. Pokud se odborníci z praxe dohodnou a bude to odpovídat legislativě, není podle Rotha důvod, aby se jejich doporučení nepoužilo. Připomněl však, že řídicím orgánem Natury 2000 jsou krajské úřady a bude je tedy nutné přesvědčit, aby doporučení vzešlé z pracovní skupiny vzaly za své. Záměrem SVOL je podle Kinského vypracování příručky, v níž by se upřesnilo, co jaké stanoviště představuje, jaký je cíl jeho ochrany, čeho by se chtělo dosáhnout a co se proto musí dělat. Tento materiál by se měl používat jako směrnice ať již pro hospodáře, nebo pro ty, kteří budou jejich činnost v území Natura monitorovat.
Pilotní projekty
"Mnoho let jsme zvyklí na základě práce našich předků a pro naše potomky pěstovat les. Jen díky tomu může vůbec soustava Natura 2000 existovat. Proto bylo podivné, že jsme nemohli najít společnou řeč s ochránci přírody," prohlásil Kinský. Aby tuto patovou situaci zlomili, pustilo se šest velkých majitelů soukromých a obecních lesů loni do pilotních projektů. Cílem bylo sbírat zkušenosti při implementaci Natury a podpořit spolupráci s orgány ochrany přírody. Těchto šest pilotních projektů představuje 26 typů evropsky významných stanovišť, deset evropsky významných druhů živočichů a rozkládá se na více než 3000 hektarů. Jedním z výsledků projektů je i rámcová vzorová smlouva. Dalším je třeba i závěr, že jsou dvě možné cesty k dohodě: buď smluvní na základě příslušných paragrafů zákona o ochraně přírody a krajiny, nebo možnost výměny či odkupu pozemků státem.
Doporučení pro majitele pozemků
Každopádně je nutné se dostavit na jednání s krajem nebo chráněnou krajinnou oblastí. V případě problémů, nabízí Kinský pomoc pracovní skupiny. Smlouva o ochraně určitého území Natura by měla obsahovat nejen to, co má majitel dělat, ale zároveň i to, jak se bude hradit omezení jeho hospodaření eventuálně navýšení jeho nákladů. Dokud není jasné, jak a z čeho se budou náhrady vyplácet, není možné smlouvu uzavírat. Na některé lokalitě se prolíná několik typů ochrany přírody. Je třeba, aby se jejich požadavky dostaly do jedné smlouvy.
Roth upozornil, že od 15. dubna, kdy byly evropsky významné lokality vyhlášeny ve Sbírce zákonů, platí na jejich území předběžná ochrana, a to do doby, než seznam lokalit schválí Evropská komise. V tomto režimu podle něj není na náhrady nárok.
Ještě je šance
Na stojaté vody, mokřady podmáčené louky a některé vlhké lesy se zaměřuje druhý projekt Evropské organizace majitelů půdy (ELO — European Landowners´ Organization), který financuje program LIFE. Účastní se jej Francie, Velká Británie, Irsko, belgické Vlámsko, Litva a ČR. Pokud by měli vlastníci území Natura 2000 (lesy: 91E0, 91D0, 91F0, 9110, 9130, 9140, vrchoviště, rašeliniště a močály 7140, 7230, mesofilní travinné porosty 6510, 6520, polopřirozené vysokobylinné vlhké louky 6410, 6430, stojaté vody 3130, 3150) zájem se tohoto projektu zúčastnit, musí se urychleně obrátit na SVOL (info@svol.cz, tel.: 565326154) nebo přímo na jeho místopředsedu Constantina Kinského (ckinsky@lapwings.cz).