Návrat mlékárny by jen přivítali

Loňský rok neustál významný zpracovatel v Královéhradeckém kraji – mlékárna v Novém Bydžově. Zemědělci jí v září kvůli narůstajícím dluhům zastavili dodávky suroviny a provoz, který před vstupem do Evropské unie prošel mohutnou modernizací, tak musel ukončit výrobu. Není však všem dnům konec – nový majitel se podle všeho snaží mlékárnu znovu rozjet.

„Byli bychom jen rádi, kdyby se výroba v Novém Bydžově obnovila,“ říká předseda Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje Jaroslav Vojtěch. Zájem na tom má také vedení kraje, protože mlékárna představuje v oblasti s vysokou nezaměstnaností významný zdroj pracovních příležitostí. Z bydžovského závodu muselo ke konci roku odejít všech 250 pracovníků. Celý holding Promil, do něhož patří ještě provozy v Jičíně, Kruhu u Jilemnice, Dřevěnici a Nymburku, zaměstnával asi 540 lidí.
Cení si toho, co by mělo být normální
Řada bývalých dodavatelů mléka odešla k německé mlékárně Müller, podepsala pětileté smlouvy a váží si nového odběratele kvůli tomu, jak se k nim zachoval v nesnázích, kdy neměli mnoho na výběr.
„Firma Müller byla jako jediná schopná převzít mléko ze dne na den. Všechny dohody, často i ústní respektovala. Na čem jsme se domluvili, tak to přesně funguje,“ oceňuje Miroslav Bárta, ředitel akciové společnosti ZEM z Nového Bydžova, která zdejší mlékárně dodávala kolem 17 tisíc litrů suroviny denně. U odběratele jí zůstal dluh přes jedenáct milionů korun.
V drážďanské mlékárně našel nového partnera i další z bývalých významných dodavatelů do Bydžova – Zemědělská akciová společnost Mžany. „Byli jsme v úzkých, hledali odběratele a firma Müller nám nabídla stejné podmínky jako producentům mléka, kteří k ní nešli pod tlakem,“ zdůrazňuje ředitel zemědělského podniku Jan Pešek. Za Bydžovem měli v Mžanech pohledávku 8,5 milionu korun. Dohromady mlékárna dlužila dodavatelům suroviny podle jejich odhadů kolem 160 milionů korun.
Čeští zemědělci si na zahraničním partnerovi cení toho, co by mělo být samozřejmé – že dohody se prostě plní. A na to z bydžovské mlékárny nebyli zvyklí. Ředitel Václav Polách neplnil, co sliboval, nedodržel ani jeden ze splátkových kalendářů, který sám navrhl.
„Snažili jsme se mu pomoci, přistupovali jsme na prodlužování splatnosti, protože jsme chtěli podpořit zpracovatele u nás v Čechách. Nakonec jsme ale museli odejít,“ vysvětluje Jan Pešek za mlékařské družstvo Bydžovsko.
Zemědělcům v rámci svých omezených možností poskytl pomoc i kraj. „Jednali jsme s hejtmanem, který se zajímal o celou situaci. Kraj zaplatil asi 70 tisíc korun za službu renomované právní kanceláře, která prověřila nové smlouvy zemědělců s německým odběratelem,“ uvedl Jaroslav Vojtěch.
Pomoc ve svízelné situaci
V době, kdy zemědělci zastavili dodávky do bydžovské mlékárny, byla tam pevná cena 7,80 koruny za litr. „Odběratel nám jednostranně, aniž bychom se na tom dohodli, snížil cenu z osmi korun. Od Müllera jsme hned dostali 8,65 koruny, navíc při velkém urychlení plateb,“ porovnává ředitel mžanské společnosti. Ke 20. dni běžného měsíce platí zálohu do padesáti procent jedné dvanáctiny mléčné kvóty a ke 20. dni následujícího měsíce přijde dorovnání.
Podle šéfa podniku ZEM má německá mlékárna mnohem jednodušší konstrukci ceny, hodně zvýhodňuje obsah tuku a bílkovin a uplatňuje také množstevní příplatky. „Za mléko od červenostrakatých krav jsme do konce roku dostávali 9,20 až 9,30 koruny za litr, od holštýnek vycházela cena kolem 8,50 koruny,“ vypočítává Miroslav Bárta.
Německý odběratel také nabídl novým dodavatelům půjčku k překlenutí svízelné finanční situace. Kdo přistoupil na pětiletou smlouvu, mohl čerpat nenávratnou výpomoc ve výši poloviny měsíční platby za mléko. Další půjčka v hodnotě celé měsíční dodávky je už návratná, a to ve dvanácti splátkách hrazených od letošního ledna. „Když 1,4 milionu korun dostaneme jako dar, není to k zahození,“ přivítal nabídku ředitel Pešek.
Po Novém roce pokračují jednání o nové výši ceny. V prvotních představách se obě strany rozcházely. Za důležité považuje Jan Pešek ujednání, že dokud se partneři nedohodnou, bude po tu dobu mlékárna platit cenu na průměru České republiky zvýšenou o deset haléřů.
Chtěli koupit mlékárnu
Východočeská divize družstva Mlecoop dodávala do konce roku 2004 do bydžovské mlékárny denně 110 až 120 tisíc litrů mléka, vloni po Novém roce ho snížila na polovinu. Kvůli prohlubujícím se finančním potížím chtěla odběratele opustit už od července, přistoupila však na splátkový kalendář, který mlékárna nakonec stejně nedodržela. „Každý den pro nás představoval půl milionu korun,“ vyčíslil rostoucí dluhy ředitel družstva Petr Brabec. To v jednu chvíli jednalo s ředitelem mlékárny Poláchem o odkoupení jeho majetkového podílu, mělo zajištěného strategického partnera, ale operace nedopadla. Zástupci mlékařského družstva poznali, že je majitel mlékárny vodil za nos.
Když loňského 23. září utnuli dodávky a mléko přesunuli do Pragolaktosu a pak také do Hlinska a Poličky, zůstaly východočeskému Mlecoopu pohledávky za bydžovskou mlékárnou ve výši 44 milionů korun. Po prodeji kaseinu, jehož zásoby mělo družstvo v zástavě, se dluh snížil na 27 milionů. „Naši členové dostali za mléko zaplaceno, pohledávku řeší družstvo,“ poznamenal jeho ředitel.
Mlecoop výběrem svých odběratelů, kteří převzali mléko uvolněné z Bydžova, potvrzuje, že rychle uměly zareagovat i mlékárny v tuzemsku, nejen německý Müller.
Alimpex odkoupil pohledávky
O převzetí holdingu Promil, který nebyl schopen plnit závazky z obchodních vztahů, se ucházela francouzská společnost Lactalis. Vstup podmínila tím, že se dohodne s bankami financujícími Promil a zemědělci se vrátí s mlékem. Podle dostupných informací však ztroskotala klíčová dohoda s Českou spořitelnou a z celého obchodu sešlo.
Do hry vstoupila obchodní firma Alimpex Food, která od zemědělců odkupuje pohledávky za 45 procent hodnoty bez vazby na dodávky mléka.
„Pohledávku jsme prodali a peníze dostáváme v dohodnutém splátkovém režimu. Je to pro nás výhodnější, než kdyby mlékárna skončila v konkursu. Pak bychom asi nedostali víc než deset procent hodnoty pohledávky,“ míní ředitel podniku ZEM Miroslav Bárta. Na nabídku Alimpexu přistoupila také zemědělská společnost ze Mžan, Mlecoop a další bývalí dodavatelé Promilu.
Bude-li mléko, obnoví výrobu
V současné době fungují sýrárenské provozy v Kruhu u Jilemnice a Dřevěnici, v omezeném rozsahu jede mlékárna v Novém Bydžově, informovala minulý týden ČTK s odkazem na důvěryhodný zdroj. Ředitel Alimpexu Milan Kincl na otázky, jaké záměry má s jednotlivými provozy holdingu Promil, nechce odpovídat s tím, že jsou předčasné. „Koncem ledna by mělo být jasno. Děláme vše pro to, aby výrobu bylo možné spustit, snažíme se dohodnout se zemědělci. Ale není to tak jednoduché, když tam nezůstalo žádné mléko,“ uvedl. Pro Kruh je podle něho nutné zajistit minimálně 80 tisíc litrů suroviny a pro Bydžov nejméně 150 tisíc litrů. „To není málo a musíme to dát dohromady,“ dodal Kincl.
Bydžovská mlékárna podle tiskové agentury od konce prosince opět vyrábí sušené produkty, například sušená mléka Malcao a Bikava, sladký kasein a máslo. Z původních asi 240 pracovníků tu zůstalo kolem 70 lidí. Naopak do mlékárny v Jičíně, kde se vyráběly například jogurty, mléko a tvarohy, se život už nemá vrátit. O práci tam přišlo asi 50 lidí.
Celostátní Mlecoop posílil od nového roku dodávky mléka některým mlékárnám, mimo jiné do Prahy. Zemědělci sami říkají, že je jim v podstatě jedno, kde bude Alimpex zpracovávat surovinu, kterou mu dodávají pro Pragolaktos. Není také vyloučeno, že úzká vazba, která existuje mezi majitelem Alimpexu Milanem Kinclem a firmou Müller (společně vlastní Pragolaktos), může vyústit v dohodu o dodávkách suroviny, nezbytné pro rozjetí bydžovské mlékárny. Část mléka se už také z Drážďan měla vrátila do Kruhu u Jilemnice.
„V Německu jsme spokojeni. Naším partnerem je Müller, záleží, jak se dohodne s Alimpexem,“ komentuje úvahy o možných přesunech mléka Miroslav Bárta.
„Kdybych dostával solidní cenu, jakou máme v Německu, a mléko se zpracovávalo doma, byl bych jedině rád,“ dodává Jan Pešek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *