17.08.2020 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrh lidovců na posílení ochrany půdy vláda zřejmě odmítne

Návrh opozičních lidovců na lepší ochranu zemědělské půdy zřejmě narazí na nesouhlas vlády. Stojí to v návrhu stanoviska pro dnešní jednání vlády. Poslanci KDU-ČSL chtějí například výslovně zakázat výstavbu obchodních center, skladů a výrobních hal na nejlepší zemědělské půdě. V novele zákona o ochraně zemědělské půdy také chtějí stanovit, že k žádostem o odnětí půdy nad pět hektarů ze zemědělského fondu nebo o stanovení dobývacího prostoru by se vždy vyjadřovalo ministerstvo zemědělství.

V současnosti je možné stavět na nejlepší půdě jen při převažujícím veřejném zájmu. Omezení se ale podle předkladatelů vykládá v některých případech účelově.

V případě zákazu odnímání zemědělské půdy I. a II. třídy ochrany kvůli stavbám pro obchod nebo výrobu a skladiště vláda uvádí, že jde jistě o opatření ve prospěch ochrany nejkvalitnějších půd. Na druhé straně upozorňuje například na to, že tento absolutní zákaz může znamenat problém, pokud bude nutné takovou budovu postavit, protože nebude existovat legální řešení. Problém podle vládních legislativců může představovat i uplatnění některých pojmů, jako je třeba obchod.

Pokud jde o návrh, aby se k vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu u rozlohy nad pět hektarů vyjadřovalo Ministerstvo zemědělství, vláda vyjádřila také nesouhlas. Nynější úpravu považuje za dostačující.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down