01.09.2006 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrh na regulaci spotřeby alkoholu v EU je jednostranný, tvrdí čeští pivovarníci

Zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven nesouhlasí s připravovanými návrhy na regulaci spotřeby alkoholu v Evropské unii, protože ho považují za jednostranný a nerespektuje odlišnosti jednotlivých členských zemí a národních či místních kultur. Návrh hodlá v září předložit k diskusi evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianou. Na základě opatření, která by měla platit v celé Evropské unii, by se měla zvýšit spotřební daň a tím cena alkoholu. Dále nákup by se omezil jen na vybranou síť licencovaných prodejen a lahve či etiketa by nesly varovné nápisy.

Chystané návrhy vycházejí ze zprávy o alkoholu v Evropě. Studii předložila komisi britská instituce, která podle pivovarníků bojuje za úplnou abstinenci. Podle výkonného ředitele svazu Jana Veselého jde o primitivní uplatňování skandinávského modelu boje proti alkoholu. Dodal, že iniciativa připomíná tažení proti kouření a tabáku, přitom ale nerespektuje ale fakt, že na rozdíl od cigaret jsou malé dávky alkoholu podle řady studií a odborníků zdraví prospěšné.
Regulace podle pivovarníků zahrnuje také stanovení hodin, kdy lze alkohol nakupovat. Zakázána by prý měla být také reklama a sponzorství pro jeho výrobce.
Proti těmto návrhům se staví celoevropská organizace pivovarníků Brewers of Europe, která nechala pro srovnání zpracovat zprávu konzultantské firmy Weinberg Group. Ta například tvrdí, že pokud se alkohol konzumuje v umírněné podobě, celkové výhody spotřeby jsou významné. Podle expertů, kteří na zprávě pracovali, také neexistuje dostatek přesvědčivých důkazů pro tvrzení, že alkohol je hlavní příčinnou problémů, jako je zločinnost nebo nezodpovědné chování nezletilých.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down