Návrh na výstavbu vodního díla Skalička je v připomínkovém řízení

Dlouho plánované vodní dílo Skalička na Přerovsku, které má pomoci ochránit před povodněmi přes 100 000 obyvatel Pobečví, by mělo mít podobu boční suché nádrže. Dohodli se na tom ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, v červnu by ho měla projednat vláda. Stavba vodního díla Skalička by mohla být zahájena za čtyři až pět let, řekl ministr při zahájení dalšího úseku revitalizace Bečvy v obci Ústí na Přerovsku.

Analýza předních akademických pracovišť loni označila jako nejvhodnější variantu vodního díla boční víceúčelovou nádrž, na druhém místě pak boční suchou nádrž. Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí se dohodly doporučit vládě boční suchou nádrž, a to především s ohledem na vládní prohlášení, že vláda bude podporovat stavbu pouze vodárenských vodních nádrží. Ministerstva se k této variantě podle Nekuly přiklonila kvůli připomínkám starostů okolních obcí a Lázní Teplice nad Bečvou, které se týkaly například negativního vlivu vodního díla na prameny minerálních vod. Studie toto riziko nepotvrdila. Ministerstva se však podle Nekuly pro variantu bočního suchého poldru rozhodla z důvodu předběžné opatrnosti. „Hráz bude vybudována technicky tak, aby umožnila někdy do budoucna napuštění vodního díla, pokud by další revizní posudky potvrdily, že nedojde k ohrožení léčivých pramenů,“ dodal Nekula. Ministerstvo životního prostředí pak k multikriteriální analýze vodního díla Skalička obdrželo zhruba tři desítky připomínek. Nekula doplnil, že případná víceúčelová nádrž by sice pozitivně ovlivňovala nadlepšování průtoků v Bečvě v období sucha, nesplňovala by ale podmínku pro vodárenský odběr. „Boční suchá nádrž zajistí požadovanou protipovodňovou ochranu a dokáže ovlivnit i souběhy povodní. Nemusí se kvůli ní zasahovat do pravobřežního území, ani přerušovat říční kontinuita Bečvy,“ řekl. „U Skaličky jsme se dokázali dohodnout na variantně suchého poldru, který plní funkci ochrany před povodní a zároveň nebude nijak zásadně zasahovat do přírodních podmínek tohoto místa, to je win-win opatření,“ podotkla Hubáčková.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down