01.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrh protierozní vyhlášky je kompromisem

Návrh protierozní vyhlášky je vyváženým kompromisem mezi požadavky ochránců přírody a zemědělskou praxí. Uvedl to na on-line tiskové konferenci předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Současný návrh, který je výsledkem dlouholetých jednání mezi Ministerstvem životního prostředí a odborníky na ochranu půdy a zemědělství, však kritizuje například Hnutí Duha nebo Pirátská strana, kterým se zdá málo ambiciózní.

Podle Pýchy také hodnota přípustného smyvu devět tun na hektar u hlubokých půd a dvě tuny na hektar u mělkých půd je akceptovatelná, i když původně svaz navrhoval 12 tun z hektaru. „Samozřejmě bychom si dokázali představit lepší podmínky, ale vnímáme to jako rozumný kompromis,“ míní Pýcha. Podle něj to, že vyhláška nepočítá s pokutami při první erozní události, je v pořádku, neboť zemědělec je trestán už samotným smyvem půdy a znehodnocením půdy do budoucna. Kromě restriktivních opatření, kdy je zemědělci předepsáno, jaké činnosti smí nebo naopak nesmí na erozně ohrožených pozemcích vykonávat, existují i stimulační nástroje. Jde například o podporu zatravňování orné půdy, zatravňování drah soustředěného odtoku. Všechna tato opatření a stimulační prvky vytvářejí mozaiku, která předchází nežádoucí erozi půdy na zemědělských pozemcích. Pýcha rovněž připomněl, že v ČR již půdu před erozí chrání evropská legislativa v podobě tzv. standardů DZES (Dobrý zemědělský a environmentální stav půdy). Ty například pod hrozbou částečné ztráty zemědělských dotací zakazují pěstování kukuřice na nejohroženějších půdách nebo přikazují pokrytí půdy plodinami, čímž se také erozi předchází. Svaz požaduje, aby do vyhlášky byl ještě zakomponován institut vyšší moci, hlavně kvůli přívalovým dešťům, které jsou podle něj spouštěčem až 60 procent projevů eroze. „Ačkoliv zpracovatelé vyhlášky signalizují, že by měla být vyšší moc dílčím způsobem posuzována v rámci monitoringu eroze ze strany Státního pozemkového úřadu, právně tento institut ve vyhlášce není explicitně vyjádřen. To znamená, že do působnosti vyhlášky budou mnohdy zařazeny i pozemky, kde i přes veškerá předchozí opatření došlo k projevu eroze v důsledku této vyšší moci,“ dodal Pýcha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down