Návrh snížit DPH u sudového piva považují výrobci lihovin za populistický

Unie výrobců a dovozců lihovin ČR považuje plán ministra financí Andreje Babiše na snížení DPH u sudového piva na deset procent za populistický. Zvýhodnil by jeden typu alkoholu. Uvedl to výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart. Český svaz pivovarů a sladoven by naopak změnu přivítal. Zlevnění piva pro spotřebitele by snížení daně ale nejspíš nepřineslo. Záleželo by ale na jednotlivých hostinských.

Podle Bukarta by neměl ministr financí zvýhodnit jednu kategorii lihovin před ostatními. Unie  vnímá návrh ministra za trochu populistický, řekl Burkart. Myslí si, že vláda tento návrh nejspíš neschválí. Podle něj by šlo o znevýhodnění likérníků a vinařů. Navíc se podle něj má stát spíš snažit spotřebu alkoholu snižovat. Podle něj se v ČR právě nejvíc lihu spotřebuje právě pitím piva. Výpočet dopadů změny na trh unie zatím nemá.

Podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye by se českých a moravských vinařů změna nedotkla.

Předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal uvedl, že snížení DPH chápou především jako jednu z možností na vytvoření finančního prostoru na zvládnutí legislativních změn pro hospodské. Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně by točené pivo částečně mohlo zlevnit. Rozhodně ale ne o celou výši rozdílu, kterou by snížení daně přineslo.

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR by měl ministr financí spíš navrhnout do snížené sazby nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích. Ministrův krok pokládá za nesystémový. Cena piva podle jejího prezidenta Václava Stárka pro spotřebitele neklesne. Podle něj jsou ceny surovin v ČR podobné jako v zahraničí, ale v okolních státech stojí pivo trojnásobek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down