Návrh zákona o Šumavě by měl vzniknout ještě letos

Návrh zákona o Šumavě by měl vzniknout ještě letos. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce půjde zřejmě o kompilát předchozích návrhů. Naposledy zákon o Šumavě vypracoval Brabcův předchůdce Tomáš Chalupa, legislativní návrh předložil Poslanecké sněmovně třeba i Plzeňský kraj. Uvedl to dnes Brabec při své první návštěvě Šumavy ve funkci ministra.

Podle něj ve všech návrzích už bylo všechno napsáno. Někde toho bylo příliš moc, někde toho bylo zase málo. Nyní se pokusí o kompilát a půjdou cestou méně podrobnou. Poznamenal, že některé, pro šumavský národní park specifické záležitosti se nemusí objevit přímo v zákoně. Například otázka zonace může být v podzákonné legislativě. Je přesvědčen, že návrh zákona by měl být stručný a specifikovat něco, co platí pro všechny národní parky.
Ministr uvedl, že absence zákona se citelně dotýká především obcí a měst na území parku. Také proto Šumavu přirovnal ke spící Šípkové Růžence. Tento termín prý nejvíc vystihuje momentální stav prakticky všech samospráv. Jak dodal, obce se potřebují probudit. A to znamená, že jim musíme nastavit pravidla, podle kterých by se mohly dále rozvíjet
Ministr se  na Šumavě kromě zástupců obcí sešel i s vedením správy parku. Brabec uvedl, že vidí některé drobné problémy v chodu této organizace. Správa národního parku se chová tak, že prohráváme soudy. Vidí tam konflikty a určitou vyostřenost, kterou jinde nepozoruje. Chápe, že problematika šumavského parku je jiná než například krkonošského. Ale určitě bude chtít slyšet od  ředitele Mánka odpověď na některé otázky, řekl Brabec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down