14.09.2015 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návštěvníci zvolili nejkrásnější květinu jiřinu

Nejkrásnější květinou jiřinou bude pro nadcházející rok odrůda Brad Pitt, která se vyznačuje fialovými květy s bílými konci květových lístků. Rozhodli o tom hlasováním návštěvníci tradičních Jiřinkových slavností v České Skalici na Náchodsku. Odrůda se bude moci až do příštího září pyšnit titulem Královna Jiřinkových slavností, řekl ředitel skalického Muzea Boženy Němcové Milan Horký.

Odrůda Brad Pitt dorůstá výšky až 120 centimetrů, její květ má v průměru asi 15 centimetrů. "Vítězná odrůda získala zhruba šest procent hlasů. Celkem hlasovalo 674 lidí," řekl Horký.
Jiřinky jsou původem z Mexika, v Evropě se objevily poprvé roku 1789, kdy byly dovezeny do botanické zahrady v Madridu. Pěstují se jak na malých zahrádkách, tak i ve veřejných sadech a parcích. Řezané květy jsou poměrně trvanlivé a hodí se pro vazbu kytic, věnců a jiných květinových dekorací.
Na třídenní Jiřinkové slavnosti zavítalo přes 1200 lidí. Vystavovatelé z východních Čech představili řezané květy jiřin v obou sálech maloskalické tvrze. Kromě řezaných květů mohli návštěvníci obdivovat přes 1000 jiřin ve 150 druzích, které rostou v okolí muzejního areálu. Součástí slavností byly koncerty, výstavy a další kulturní akce.
Výstavy jiřinek mají v České Skalici dlouholetou historii, poprvé se výstava konala v roce 1837. Tradice slavností byla přerušena v roce 1847 po rozsáhlém požáru města a úmrtí kněze Františka Hurdálka, zakladatele spolku pěstitelů jiřinek. Slavnosti byly obnoveny v roce 1925.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down