Návštěvnost hřebčínu Kladruby letos výrazně vzrostla

Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem letos výrazně vzrostla návštěvnost. V letošním roce si jej zatím prohlédlo 75 000 lidí, což je o 15 000 více než za celý loňský rok, uvedl mluvčí hřebčína Pavel Douša. Konečná návštěvnost bude ještě vyšší, jednorázové akce pokračují i po hlavní sezóně.

Hřebčín zaznamenal vzrůstající návštěvnost jak v samotných Kladrubech, tak v hřebčíně ve Slatiňanech. Lidé si mohli vybrat z několika prohlídkových okruhů včetně stájí a expozice kočárů.

Velkému zájmu se letos těšily speciální akce, mezi nejznámější a tradiční patří mezinárodní závody spřežení Rudolfův pohár v dubnu či Den starokladrubského koně v květnu. Hřebčín také v září připravil rodinné odpoledne s názvem Kladruby Naruby.

Během nadcházejícího prodlouženého víkendu od 17. do 19. listopadu budou návštěvníkům přístupné hřebčíny v Kladrubech i Slatiňanech v době, kdy jsou standardně mimo sezónu uzavřeny. Na obou místech si budou moci prohlédnout expozici kočárů, hlavní stáje a dozvědět se ty nejzajímavější informace o chovu, historii a o využití starokladrubských koní. V Kladrubech bude otevřený i zámek, ve kterém je expozice věnovaná známému císařskému páru, Františku Josefu I. a Alžbětě Bavorské řečené Sissi. Další mimořádné prohlídky nazvané Zimní království starokladrubských koní se uskuteční 26. a 27. prosince, v plánu jsou i dva koncerty v kostele svatého Václava a Leopolda 1. a 30. prosince.

Od roku 2002 je hřebčín národní kulturní památkou. Letos v září ministerstvo kultury podalo žádost o zařazení kulturní krajiny Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *