14.01.2008 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navýšení kvóty ohroženo

Národní cukerná kvóta se dramaticky snížila rozhodnutím společnosti Eastern Sugar ČR, a.s. o ukončení produkce cukru a vrácení své kvóty Bruselu. Česká republika se tak stává z předního vývozce kvalitního cukru jeho dovozcem. Nyní ji hrozí, že bude muset vrátit i část dodatečné kvóty. Uvedl to tiskový mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vilém Frček.

V této kritické a značně nestabilní situaci je však podle něj ve hře ještě dodatečná cukerná kvóta, o kterou bylo možno žádat do konce září 2006. Evropská unie České republice tehdy umožnila navýšit stávající národní cukernou kvótu o dodatečných 20 070 tun.
„SZIF tak oznámil všem cukrovarnickým podnikům, které o dodatečnou kvótu žádali, na ně připadající podíl. Ten odpovídal poměrnému podílu stávající kvóty přidělené společnosti v rámci celé kvóty České republiky. Jeden z cukrovarnických subjektů však za dodatečnou kvótu ve stanoveném termínu nezaplatil, a tak byla pro kvótový rok 2006/2007 rozdělena dodatečná kvóta pouze ve výši 14 437,343 tuny,“ přiblížil Frček. Vzhledem k tomu, že tento subjekt nepožádal o svůj podíl na dodatečné cukerné kvótě ani do konce září 2007, byl pro kvótový rok 2007/2008 zbývající podíl ve výši 5 632,657 tun poměrně rozdělen mezi ostatní žadatele. Ti mají nyní dle unijních pravidel povinnost zaplatit za tunu kvóty 730 euro a to nejpozději do 28. února 2008.
Přestože všechny cukrovarnické společnosti ve svých žádostech o přidělení části dodatečné kvóty pro kvótový rok 2007/2008 jasně deklarovali, že mají o případné zbývající množství dodatečné kvóty zájem, ze strany některých cukrovarů není ochota toto stanovisko potvrdit, sdělil Frček. „Není tedy vůbec jisté, že za kvótu v termínu zaplatí. Tímto svým postojem však „svůj“ díl dodatečné kvóty blokují ostatním zájemcům, kteří tak nemají šanci ho získat,“ upozornil. Systém rozdělování dodatečné kvóty je podle něj totiž unijními předpisy nastaven tak, že pokud kvóta nebude zaplacena do 28. února 2008, tato neuhrazená část propadne zpět Evropské unii, doplnil mluvčí SZIF.
Generální ředitel Cukrovarů TTD Dobrovice a viceprezident Agrární komory ČR Oldřich Reinbergr k tomu řekl, že jde o minimální množství. Podle něj je celá tato záležitost kontraproduktivní. Pokud totiž pěstitelé odevzdají část kvóty SZIF, dostane cukrovar zpátky 200 euro za tunu cukru a tunu dodatečné kvóty by měl koupit za 730 euro. „Chápu, že některá společnost na to nechce vynaložit tak obrovské peníze,“ konstatoval. Sám přitom ještě vyčkává s potvrzením zájmu na rozhodnutí SZIF, jestli přijme žádosti o navrácení kvóty od pěstitelů, kteří měli dlouhodobé smlouvy s cukrovarem TTD Dobrovice.
Podle příslušných nařízení Evropské unie činí výše restrukturalizační podpory v případě vzdání se části kvóty cukrovarnickým podnikem 218,75 euro na tunu cukru cukrovarnického podniku, dotčeného žádostmi pěstitelů cukrové řepy o restrukturalizační podporu. Z této částky připadá deset procent na pěstitele cukrovky a současně na smluvní poskytovatele strojů, takže je to necelých 22 euro na tunu cukru. Pěstitelé cukrovky k této částce obdrží dodatečnou platbu ve výši 237,5 euro na tunu kvóty cukru, dohromady tedy cca 259 euro na tunu cukru, informoval SZIF.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down