23.02.2004 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Názory na GM potraviny se v Evropě různí

Expertům ze současných patnáci členských států Evropské unie se ani v závěru minulého týdne nepodařilo schválit dovoz geneticky upravené kukuřice. Po deseti týdnech to byl druhý pokus odstranit neoficiální pětiletý zákaz geneticky upravených produktů. Pro agenturu Reuters to řekl zdroj z Evropské komise.

Unie tímto přístupen proti sobě pohněvala ostatní obchodní partnery a vyvolala spor, který dospěl až před Světovou obchodní organizaci. O případu nyní budou jednat evropští ministři, na diskusi kolem návrhu mají tři měsíce. Poté se návrh dostane před Evropskou komisi. Pokud se ministři ve lhůtě nedohodnou, rozhodne komise sama. Jde o povolení pro modifikovanou kukuřici od koncernu Monsanto, která nese označení NK603. Dovoz modifikované kukuřice do Evropy nebude ale stejně možný do poloviny dubna, dokud nenabudou účinnosti nová pravidla o geneticky upravených organismech. Po podobném procesu z loňského prosince je nyní poměr hlasů v unii pro a proti 50:50. Proti návrhu komise povolit NK603 byly nyní Dánsko, Řecko, Itálie, Lucembursko a Rakousko. Organizace ekologů výsledek hlasování přivítaly, jsou však znepokojeny tím, že se zvýšil počet souhlasících členských států unie, napsala agentura

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down