Názory na reformu se liší, pro zhodnocení je třeba čas

Evropská unie se včera dohodla o reformě trhu s cukrem. Postoje k reformě jsou různé, záleží na tom, jaká pozici zaujímá hodnotící strana. Shodují se ale v tom, že na konečné zhodnocení je třeba více času.

Český europoslanec Jan Březina hodnotí reformu jako vyváženou pro výrobce a spravedlivou pro spotřebitele. Podle něj čeští pěstitelé cukrovky a výrobci cukru budou těžit ze svých konkurenčních výhod a čeští spotřebitelé mohou výhledově očekávat snížení ceny cukru.
Evropský výbor výrobců cukru (CEFS) soudí, že přijatá dohoda je dost nepřehledná. Projevuje se podle něj snaha zůstat co nejblíže původnímu návrhu škrtů ve výši 39 procent a zároveň se za každou cenu dohodnout. To vedlo k vytváření opatření šitých na míru těm zemím, jejichž hlasy bylo nutné získat. Mluvčí CEFS Jean Louis Barjol podotkl, že členové výboru budou potřebovat více času na pročtení detailů, aby se rozhodli, zda půjdou do restrukturalizačního fondu, nebo zůstanou na trhu. Pochybnosti prý mají výrobci o nastavení intervenčního mechanismu během restrukturalizačního období.
Výrobci cukrovinek si nemyslí, že reforma unijnímu trhu s cukrem prospěje z hlediska větší konkurenceschopnosti. Vysoké odvody do fondu pro zaniklé výrobce cukru prý budou znamenat značné náklady. Znepokojuje je pokračující podporou zpracovatelů cukru, což je zátěž jak pro průmysl, tak i pro zákazníky, uvedl David Zimmer, mluvčí evropské asociace výrobců čokolád, sušenek a cukrovinek Ciobisco.
S názorem výrobců sladkostí souhlasí rovněž unie evropských výrobců nealkoholických nápojů Unesda. Reformu vítají, ale nelíbí se jim obrovské množství peněz, které půjde do fondu pro zaniklé výrobce, sdělil mluvčí unie Alain Beaumont. Velká odškodnění podle něj celý proces restrukturalizace odvětví výrazně zbrzdí.
Organizace zastupující zájmy chudých zemí třetího světa projevily nad dohodou silné pohoršení. Podle šéfa bruselské pobočky Luis Morago je dohoda krutá a rozvojové země byly obětovány unijní dohodě. Bývalé kolonie z Afriky, Karibiku a Pacifiku jsou totiž na zvýhodněném přístupu svého cukru na evropský trh závislé. EU by tak prý měla i pro tyto nejchudší země připravit dlouhodobé platby kompenzující nižší ceny cukru, jinak na to prý doplatí miliony farmářů z rozvojových zemí.
Ministři zemědělství včera v dohodě akceptovali kompromis, podle něhož ceny cukru během čtyř let klesnou o 36 procent. Pěstitelé cukrové řepy mají být za pokles cen odškodněni do výše 64,2 procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *