05.10.2011 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ne snížení spotřební daně z piva

Vláda ve sněmovně nepodpoří návrh poslance ČSSD Ladislava Skopala na snížení spotřební daně z piva, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu premiér Petr Nečas. Návrh by měl snížit daň na úroveň platnou do konce roku 2009, tedy před zavedením takzvaného Janotova balíčku. Ten ji od roku 2010 zvýšil o zhruba 50 haléřů na půllitr na současnou úroveň, přičemž většina pivovarů následně zdražila půllitr až o korunu.

Vrácení daně ze označuje poslanec Skopal za klíčové pro rozvoj pivovarnictví. Snížení by podle něj mělo přinést stabilizaci výroby piva a v konečném důsledku vyšší výběry daně. "Snížení spotřební daně z piva s sebou přinese i oživení pivovarnického průmyslu a navazujících odvětví," argumentuje v důvodové zprávě. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se zvýšení daně od loňského ledna odrazilo v poklesu spotřeby tuzemského piva. Místo očekávaných 1,3 miliardy korun vybral stát podle svazu navíc 345 milionů korun.
Vládní odborníci však v návrhu stanoviska ke Skopalově předloze tvrdí, že navrhované snížení sazby daně z piva by znamenalo snížení příjmů státního rozpočtu pro rok 2012 nejméně o 0,8 miliardy korun a není přitom zřejmé, z jakých zdrojů by byl tento výpadek kompenzován. Připouštějí přitom, že se zvýšením daně sice nepodařilo vybrat o plánovaných 1,3 miliardy korun víc, ale i tak se podařilo zvýšit výběr daně o 800 milionů korun. Na nižším než očekávaném výnosu se podle vlády projevila nejen krize, ale i změna struktury spotřeby lidí, kteří dlouhodobě pijí méně piva a přesouvají se k vínu. Další okolností byl také nárůst spotřeby piva z malých pivovarů, které spadají do nižší sazby daně.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down