11.09.2007 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ne vše, co je bio, je opravdu ekologické

Na zneužívání značky bio některými výrobci upozornilo Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Jak uvedla jeho mluvčí Ivana Picková, sdružení na výrobce, u nichž zjistilo, že toto označení své produkce používají neoprávněně, podalo podnět příslušným dozorovým orgánům.

"Ochranná známka BIO garantuje, že potraviny pocházejí z kontrolovaného systému ekologického zemědělství a byly osvědčeny oprávněným certifikačním orgánem. BIO potraviny musí splňovat všechny náležitosti a požadavky nařízení Rady EU 2092/1991 a zákona 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství. Chystané nařízení ES 834/2007 o ekologické produkci a označování ekologických produktů nabude účinnosti 1. 1. 2009. Dodržování těchto pravidel na všech úrovních od zemědělské výroby, přes zpracování až po konečný prodej spotřebiteli podléhá přísné kontrole ministerstva zemědělstvíí," připomíná ve své tiskové zprávě SOS.  JAk však dále uvádí, na trhu se však i přesto objevují potraviny a jiné produkty, které se takto označují neoprávněně. Proto sdružení podao podnět na zahájení správního řízení proti výrobcům potravinových doplňků Bio koenzym Q 10 (výrobce: Bio Commerce), BioDrain (výrobce New Nordic Pharmabrands Ltd), Bio-oBran (výrobce: Daiwa Pharmaceutical Co., Ltd), Biopron (výrobce: Valusun a.s.), Bio Sprinuliny (výrobce: Health Links, s.r.o.), BioXtra (výrobce: Biox healthcare s.a.) a Biofemin (NP Pharma Sp.z.o.o.). Výrobci Bio koenzymu Q 10 již byla dozorovým orgánem uložena ve správním řízení pokuta. V současné době probíhá ve věci řízení u rozkladové komise ministra zemědělství.
SOS připomíná, že "neoprávněným užíváním ochranné známky dochází k porušování výše zmíněných předpisů o ekologickém zemědělství, nařízení 178/2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zákona 441/2003 o ochranných známkách a zákona 634/1992 o ochraně spotřebitele. Zákon o ochraně spotřebitele v § 8 stanoví, že nikdo nesmí klamat spotřebitele, zejména uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné údaje o skutečných vlastnostech výrobků. Dle § 18a téhož zákona pak nikdo nesmí neoprávněně užívat ekoznačku. Podnikatelským subjektům hrozí za spáchaný delikt pokuta ve výši až 1mil. Kč."

A jak se mají spotřebitelé, kteří si chtějí koupit skutečné bio výrobky, na trhu orientovat? „Pokud spotřebitel hodlá zakoupit skutečnou biopotravinu, musí při jejím výběru pozorně hledat grafický znak BIO s nápisem produkt ekologické zemědělství. Jestliže nakupuje nebalené zboží (pečivo, ovoce atd.), musí prodávající bio původ doložit platným osvědčením,“ ¨vysvětluje SOS s tím, že najde-li spotřebitel produkt, který se označuje jako ekologický, čistě přírodní či bio a nebude mít na obalu certifikační značku a kód, může se obrátit na SOS, které tento podnět předá příslušným orgánům.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down