Výskyt viru ptačí chřipky nebyl podle ornitologů u zpěvného ptactva dosud potvrzen. Přesto je pravděpodobné, že se brzy dostane i do České republiky, uvedl ornitolog Pavel Kverek z Mladoboleslavska. Podle něj je zbytečně přehnaná obava, že by lidem hrozilo nebezpečí například od ptáků na krmítkách či zpěvných ptáků hnízdících v blízkosti lidských obydlí. Pravděpodobné je, že nebezpečná forma ptačí chřipky vzniká především v domácích chovech a teprve následnou obětí jsou až divocí ptáci, soudí.
Nejvíce se s ptáky v zajetí setkávají ptáci vázaní na vodu, hlavně labutě a napůl domestikované divoké kachny. Nakažení ptáci šíří vir kálením do vody, odkud se může zažívacím traktem dostat do těl divokých vodních ptáků, řekl ornitolog.
Podle Kverka je nebezpečně zmutovaná ptačí chřipka dalším důsledkem nevhodné lidské činnosti, která se obrací proti nim samým. Pokud lidé v Asii vyhazovali do řek obrovská množství drůbežího trusu a také žijí v nehygienickém prostředí v těsném kontaktu s domácími zvířaty, je podle něho předem připraven veliký problém. Upozornil ale také i na problémy na českých rybnících, které podle něho rybáři často přehnojují kvůli rybám, neúměrně tak znečišťují vodu a zadělávají na budoucí problémy.