07.02.2023 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nebezpečné zlaté žloutnutí révy se objevilo na třech místech jihu Moravy

Nebezpečné zlaté žloutnutí révy, které ničí vinice a není léčitelné, se loni objevilo na třech místech na jihu Moravy. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) proto aktuálně rozšířil vymezená území, kde platí mimořádná opatření. Jde o Bavory, Bulhary a Pernou na Břeclavsku a Oleksovičky na Znojemsku. V Bulharech, Perné a Oleksovičkách platila opatření už o rok dříve. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě.

Onemocnění se šíří na delší vzdálenost převážením napadených sazenic, na kratší vzdálenost je přenašečem hmyz, zejména křísek révový. Zlaté žloutnutí se neobjevuje pouze u révy vinné, ale také u dalších rostlin rodu réva, na plaménku plotním, lísce obecné, olši lepkavé, pajasanu žláznatém a na vrbách. Majitelé musí napadené rostliny zničit a na stanoveném území použít insekticid, aby zabránili přenosu hmyzem. "V letech 2023 a 2024 provede ÚKZÚZ ve vymezených územích podrobný vymezovací průzkum s cílem odhalit případná další ohniska výskytu zlatého žloutnutí. Pokud nebude v daném vymezeném území zjištěn výskyt fytoplazmy, nařízená opatření budou zrušena. Pokud se však v letech 2023 a 2024 ve vymezených územích laboratorně potvrdí další výskyt choroby, hranice vymezených území se změní," uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková. Při zlatém žloutnutí révy se listy bílých odrůd hroznů zbarví žlutozeleně, v okolí žilnatiny zlatožlutě, listy modrých odrůd jsou zase červené až červenofialové. Zpravidla nastává svinování listů, které jsou kovově lesklé a křehké a jejich postižené části postupně odumírají. Poté usychá a opadá květenství. Hrozny se buď nevyvíjejí, nebo předčasně vadnou či zasychají. Působí to významné hospodářské škody. Výnosy se snižují, stejně jako vitalita rostlin i kvalita vína, protože hrozny napadených rostlin mají vysoký obsah kyselin a nízký obsah cukru. V případě, že pěstitelé neprovádějí ošetřování proti přenašečům, se počet napadených rostlin může zvýšit každoročně desetkrát a může v závislosti na dalších faktorech brzy dosáhnout 80 až 100 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down