21.10.2008 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nebudou sledovat spotřebu potravin

Český statistický úřad přestává sledovat spotřebu potravin. Příští měsíc ještě zveřejní údaje za loňský rok a tím se s touto statistikou definitivně a bez náhrady rozloučí. Jak uvedl týdeník Euro, z komplikovaně sbíraných dat totiž nemusí vycházet relevantní obrázek o konzumaci jednotlivých druhů potravin.

Úřad nepřímo přiznal, že v poslední době si s tímto šetřením příliš nevěděl rady. "Počítat spotřebu vycházející z bilance výroby, dovozu, vývozu a zásob je po roce 1990 stále obtížnější. Dostupné statistické údaje musíme čím dál více doplňovat z jiných zdrojů - od veterinářů, potravinářských svazů a dalších. Nejkomplikovanější jsou přepočty z hotových výrobků, kdy je nutné znát technologické postupy. Ty přitom nelze od nikoho vymáhat," řekl týdeníku Ladislav Pištora z tiskového oddělení ČSÚ.
Čísla se navíc interpretují jako průměrná spotřeba na každého obyvatele ČR, přitom je takřka nemožné oddělit, co v tuzemsku snědí cizinci. Statistici nejsou rovněž schopni přesněji podchytit pohyb potravin na otevřeném unijním trhu při limitech stanovených pro ohlašovací povinnost.
Ministerstvo zemědělství a Potravinářská komora budou data o spotřebě postrádat. Ministerstvo ani komora o kroku statistického úřadu oficiálně nevěděly, řekli Euru jejich mluvčí s tím, že na toto téma budou chtít obě instituce s ČSÚ ještě jednat. ČSÚ odkazuje na Ústav zemědělské ekonomiky a informací, který se strukturou spotřeby potravin zabývá.
"Analyzujeme faktory, které spotřebu ovlivňují. K tomu však musíme mít data, která získáváme od ČSÚ," reagovala Olga Štiková ze zmíněného ústavu. Podle spotřeby potravin se posuzuje také životní úroveň státu a změny ve stravovacích zvyklostech. Údaje o spotřebě potravin slouží i k předpovědím.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down