Necelý milion a čtvrt korun rozdělí Liberecký kraj mezi včelaře

Liberecký kraj rozdělí téměř 1,237 milionu korun na podporu začínajících včelařů. Peníze mohou použít na pořízení nových úlů, včelařských pomůcek, ale také na pořízení nových včelstev v oblastech, kde zatím chov není dostatečně rozšířený. Podporu by mělo získat 58 chovatelů, poslední slovo bude mít ale zastupitelstvo, které se sejde na konci srpna, řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný.

Dotace včelařům rozděloval kraj poprvé v roce 2009, loni měl v programu milion korun. Cílem programu je umístění nových včelstev do oblastí, kde chov zatím není příliš rozšířený. Peníze lze ale čerpat i na prevenci onemocnění včelstev nebo na obnovu těch uhynulých. Přestože se letos objem peněz zvýšil, žádosti výrazně překročily možnosti programu. Dostali podle Jadrného 102 žádostí za 2,388 milionu korun. Úspěšní žadatelé, kteří splnili podmínky, mohou dostat na svou investici až 70 procent nákladů, maximálně ale 50 000 korun, poznamenal.

Podle sdělení náměstka hejtmana pro životní prostředí si nyní zpracovávají mapu zavčelení Libereckého kraje kvůli získání zpětné vazby, neboť nejde o to, dotovat výrobu medu, ale o zavčelení kraje, který potřebuje opylování, zemědělství. Za letošní dotace chovatelé pořídí mimo jiné 393 úlů. Kraj podporuje také výchovu mladých včelařů a včelařské kroužky, na to má ale samostatný dotační titul, řekl Jadrný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down