08.04.2008 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedobytné milióny pohledávek

Celkem za 16 miliard korun pohledávek má v současné době Pozemkový fond ČR, z toho je 1,6 miliardy po lhůtě splatnosti. Minulý týden to na jednání zemědělského výboru Poslanecké sněmovny uvedli zástupci fondu s tím, že pohledávky v hodnotě 930 milionů považují za nedobytné.

 Oproti minulosti však už se fond pohledávky nechystá vymáhat. "Dospěli jsme k tomu, že náklady na vymáhání pohledávek jsou tak vysoké, že je lepší se za nějakou poměrně nízkou cenu těch pohledávek zbavit," uvedla členka výkonného výboru fondu Irena Honzáková. Výtěžek z těchto pohledávek bude ale podle ní téměř nulový. Z podobných konkurzů fond dostane maximálně pět procent hodnoty pohledávky.
Devadesát procent z celkového objemu pohledávek po lhůtě splatnosti pochází z privatizačních projektů ošetřených v minulosti nevýhodnými smlouvami. Zbytek tvoří pohledávky z nájmu půdy. Na ty připadá 90 procent dlužníků.
Fond nyní vlastní na 378 tisíc hektarů půdy, přičemž do konce roku 2012 plánuje prodat zhruba 50 tisíc hektarů půdy ročně, takže mu zbude okolo 150 tisíc hektarů jako rezerva pro stát. Půda z ní bude sloužit na pozemkové úpravy a k urovnávání do té doby nevyřešených restitučních sporů. V současné době zbývá fondu zbývá vypořádat restituční nároky za 720 milionů korun, které se týkají přibližně 60 tisíc osob.
Pozemkový fond má v dnešní podobě fungovat do konce roku 2012, kdy se přeměnění na samostatnou organizační složku státu, spadající pod MZe. Také se zjednoduší jeho organizační struktura. V čele bude stát místo současného prezidia jedna osoba a fond by měl zaměstnávat 700 namísto současných 970 lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down