14.12.2004 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedorovnání plateb ztíží soutěž

Pokud Česká republika nevyužije možnosti dorovnat zemědělcům přímé platby z národního rozpočtu do vyjednaných třiceti procent, ovlivní to jejich konkurenceschopnost. Myslí si to 87 procent čtenářů, kteří vyjádřili svůj názor v anketě týdeníku Zemědělec k otázce na měsíc říjen.

Přesně padesát procent odpovídajících je přesvědčeno, že plné nedorovnání přímých plateb se určitě projeví na konkurenceschopnosti našich zemědělců. Dalších 37 procent se přiklonilo k odpovědi spíše ano. „Bude méně peněz na investice,“ navlas stejně odůvodnilo svou odpověď hned několik čtenářů. Někteří poukazují, že jim chybí také provozní kapitál. Soukromý zemědělec z Jilemnice konstatoval, že už dnes je české zemědělství diskriminováno, a to se ještě prohlubuje. „Ve starých zemích Evropské unie jsou zemědělci více dotováni, a proto mohou prodávat levněji. Díky tomu, že jsou bohatší, snesou i neúrodu či pokles cen,“ srovnávají své pozice s konkurenty z evropské patnáctky další z účastníků říjnové ankety. „Každý příjem posiluje podnik,“ uvádí jeden ze čtenářů důvod, proč na anketním lístku zaškrtl odpověď určitě ano. Jiný suše konstatuje, že bohužel vše je dnes o penězích. „Zemědělství je v krizi, stále vydělávají zpracovatelé a ostatní,“ napsal další odpovídající.
„Nevím,“ zněla odpověď pouhých sedmi procent respondentů ankety. Jen šest procent jejích účastníků se přiklonilo k názoru, že se nedorovnání přímých plateb do možných třiceti procent se neprojeví na konkurenceschopnosti zemědělců. „I tak je v zemědělství více peněz než dříve a ani tehdy nepadlo,“ konstatoval účastník ankety. Čtenář z Chomutova ke své zamítavé reakci připsal: „Zemědělci jsou úžasně pracovití. Nevyužití možnosti dorovnat přímé platby se tak projeví na jejich životní úrovni a zdraví.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down