Nedostatečná ochrana zemědělské půdy

Letošní výsledky sklizně v Pardubickém kraji nebyly špatné. Výnosy obilovin dosáhly v průměru 6,5 tuny z hektaru. U řepky, která se v kraji pěstovala na 26 tisících hektarech, činil průměrný výnos 3,2 tuny z hektaru, vloni to bylo 3,45 tuny z hektaru. U obilnin i řepky jsou tak výnosy vyšší než průměr ČR, přičemž sucho tuto oblast nezasáhlo v takové míře jako jižní část republiky. Uvedl to na diskusi v rámci dožínek Pardubického kraje předseda regionální agrární komory a viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha a zároveň poukázal na problémy, které zemědělce trápí. Jedním z nich je nedostatečná ochrana půdy.

Připomněl, že za poslední čtyři roky řada věcí směřovala správnou cestou, jak z hlediska výše zemědělských podpor, tak i jejich nasměrování. Podle Říhy za rok 2016 dostali chovatelé dojeného skotu poprvé významnou pomoc, ať už z EU, tak i kofinancováním z národního rozpočtu. „Stát se po dlouhé době nevykašlal na zemědělce, když je postihlo sucho v roce 2015,“ prohlásil. Podle něj je důležité, aby v čele resortu byl člověk se zemědělským vzděláním a zemědělskou praxí.
Říha však poukázal rovněž na problémy, které zemědělce trápí. Jde například o otázku ochrany zemědělského půdního fondu. „Je dost nefér, že se tato problematika posouvá pouze na téma eroze. Jestliže myslíme ochranu zemědělského půdního fondu vážně, musíme se od prvního okamžiku bavit o tom, že dál zastavujeme na pokraji měst tu nejlepší půdu,“ míní a připomněl rovněž nutnost legislativní ochrany zemědělské půdy. „Máme odpovědnost vůči této zemi, abychom regulovali trh se zemědělskou půdou ve prospěch místních zemědělců,“ podotkl s tím, že je to další dluh, co musíme řešit. „To není jen zájem zemědělců, je to přece zájem všech,“ prohlásil s tím, že tento zájem není v rozporu se svobodou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down