Nedostatek biomasy a změna dotací vedou výrobce elektřiny ke změně plánů

Plzeňská teplárenská (PT) omezí výkon plánovaného kotle na spalování biologického odpadu z původních 30 MW na polovinu. K tomuto rozhodnutí vedlo představenstvo společnosti nedostatek biomasy a změna podmínek podpory na elektřinu z ní vyrobené. Přitom náklady na zelenou energii jsou třikrát vyšší než u uhlí, uvedl ředitel PT Tomáš Drápela.

Náklady na stavbu kotle se po rozhodnutí vedení PT příliš nesníží, výrazně přesáhnou 500 milionů Kč, i když předělají projekt. Poté vyhlásí PT výběrové řízení na dodavatele. Podle Drápely teplárna nový kotel potřebuje, neboť s ním dlouhodobě počítá jako se záložním a navíc už odstavila tři vysloužilá uhelná zařízení.
Původní kotel, jehož výstavba byla plánována na jaro, měl spalovat 80 tisíc tun pivovarského mláta a 120 tisíc tun odpadu z lesů. Teplárně ale chybí téměř polovina paliva pro plánovanou jednotku. Spalování mláta, jehož odběr má PT dohodnut s Prazdrojem, odmítl stát na rozdíl od dřevní štěpky podpořit vyššími cenami za výkup zelené elektřiny. Odpad z vaření piva má být prý využit jinak než spalováním, například ke krmení zvířat. Zemědělci v regionu zatím nechtějí pěstovat rychle rostoucí dřeviny, neboť se jim to prý nevyplatí, uvedl ředitel teplárny.
Záměr Plzeňské teplárenské měl podle Drápela pomoci státu, aby dostál závazkům EU a zvýšil do roku 2010 podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů z 3,6 procenta na osm procent. Proto místo nejjednoduššího kotle na uhlí zvolila PT kotel na biomasu. Náklady na zelenou energii jsou podle ředitele třikrát vyšší než u uhlí. Firma už třetím rokem spaluje dřevní štěpku spolu s uhlím ve fluidním kotli. Ročně využije přes 30 tisíc tun hmoty. Elektřinu ze směsi uhlí a štěpků letos prodává za 1850 korun za megawatthodinu. Při spalování čisté biomasy je cena 2520 korun, která má vydržet patnáct let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *