16.06.2004 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatek prasat způsobí zpracovatelům problémy a zvýší cenu

Nedostatek prasat v České republice i v některých evropských zemích zvedne u nás jejich cenu v živém. Přesáhne možná hranici 35 Kč za kilogram. Úbytek suroviny způsobí, že zpracovatelům vzniknou kvůli tomu problémy, uvedl předseda odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba. Chovatelé podle něj uvítají, kdyby strop farmářské ceny dosáhl 37 Kč za kilogram. Po vstupu do Evropské unie byla o sedm korun nižší.

Cena vepřových půlek se v tomto týdnu zvýší ze 43 korun na asi 47 korun. Zdražení se nejspíš postupně projeví i na masných výrobcích, soudí předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. Jeho předpoklady vycházejí z nedostatku prasat na trhu. Zemědělci se proto nebudou vracet na ceny před dvěma měsíci, dodal.
Podle zástupců profesních organizací se čeští zemědělci dostali k ceně vepřového téměř shodné jako v zahraničí. Například v Německu činí v přepočtu 1,3 eur.
Centroodbyt považuje nynější situaci na trhu za možnost, jak stabilizovat celý obor. Chce, aby zpracovatelé mezi sebou komunikovali tak, aby se rozptyl cen ustálil. Podle Veleby byly ceny vepřového v minulém roce a v prvních pěti měsících letos nejhorší za posledních patnáct let. Na nepříznivém vývoji chovatelé prasat prodělali asi 2,5 miliardy korun, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down