Nedostatek vajec v Británii ukázal na problém s dostatkem potravin

Regály s vejci v řadě obchodů v Británii zejí prázdnotou. Vejce se stala obětí řady problémů, jako je válka, krize životních nákladů anebo ptačí chřipka, které omezily jejich dodávky. Problém ale podle analytiků v širším měřítku ukazuje, jak snadné je narušit struktury na trhu s potravinami. Podobná krize by navíc mohla zasáhnout i jiné potraviny, uvedla agentura Bloomberg.

Supermarkety omezují prodej, pekaři zvažují alternativy a zemědělci požadují po vládě, aby jednala. Spotřebitelům to ukazuje, že obyčejné věci nelze považovat za samozřejmost. Právě teď jsou vejce k snídani snadno dostupná, ale příští týden či měsíc už to může být jinak. A to i u jiných základních potravin.
"To, co se v současné době projevuje na trhu s vejci, by se stejně dobře dalo aplikovat na trh s ovocem, obilím či masem," říká emeritní profesor potravinářské politiky z londýnské Městské univerzity Tom Lang. "Není toho potřeba moc, aby se určitý sektor dostal do vážných problémů. A já si myslím, že přesně toho jsme teď svědky."
Obavy o dostupnost vajec nejsou zdaleka jen britským fenoménem. Ruská invaze na Ukrajinu vedla k prudkému růstu cen obilí, hnojiv a energií, tedy důležitých zemědělských vstupů. Vyšší náklady na krmivo pro slepice snížily marže zemědělců. Spojené státy a Evropa navíc kvůli ptačí chřipce vybily řadu chovů drůbeže. V USA byly ceny vajec v říjnu na vrcholu potravinové inflace, v Maďarsku vláda omezuje ceny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down