25.05.2012 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatky u potravin řetězce oslabují

Nepříznivé výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která letos v prodejnách často odhaluje prošlé a špatně označené potraviny, mohou oslabit pozici obchodních řetězců na tuzemském trhu s čerstvými potravinami. Uvedl to na konferenci Retail in Detail/Fresh Food tento týden analytik Zdeněk Skála ze společnosti Incoma GfK.

Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) od začátku letošního roku intenzivně kontroluje prodejny potravin a prakticky nemine týden, kdy by inspektoři na pultech obchodů nezjistili prošlé či špatně označené potraviny. Obchodníci také často nedodržují podmínky skladování a některé potraviny podle inspekce obsahují náhražky, které ale nejsou uvedeny na jejich obalu. Skála varoval, že důvěra zákazníků je obrovská tržní síla a to, co vidíme dnes, se může na trhu projevit velmi nepříjemně.
Skála připomněl, že podobné aféry s nekvalitními čerstvými potravinami hýbaly tuzemským maloobchodem v letech 2003 a 2004, kdy obchodníci sváděli cenovou válku a na trhu panovala značná nervozita. Zatímco v předchozích letech se význam moderních prodejen jako hlavního nákupního místa čerstvých potravin nepřetržitě zvyšoval, po aférách začal v kategoriích masa, uzenin, lahůdek i pečiva výrazně klesat. Jak řekl, lidé totiž ztratili důvěru v kvalitu sortimentu nabízeného v moderních formátech obchodů a začali se houfně vracet k drobným specialistům, tedy do malých pekáren, řeznictví či prodejen s ovocem a zeleninou. Obchodním řetězcům pak podle Skály trvalo několik let, než v kategorii čerstvých potravin získaly zpět ztracené pozice. Posledních pět let jsou investice do čerstvých kategorií ve velkých prodejnách významnějším trendem než cenový marketing, podotkl Skála.
Největší tuzemské obchodní řetězce před několika dny kvůli nelichotivým výsledkům kontrol sepsaly deklaraci, ve které se zavázaly zlepšit kontrolu prodávaných potravin. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka k tomu řekl, že prohřešků jsou si vědomi a jejich snahou je, aby jich bylo co nejméně.
Zástupci obchodníků se v pondělí sejdou s ministrem zemědělství Petrem Bendlem. Budou chtít, aby projednal s inspekcí objektivizaci jejich zjištění, uvedl Juračka, podle kterého by měla být zveřejňována struktura zjištěných nedostatků podle jejich závažnosti, protože nyní jsou prý statistiky kontrol zkreslené. A také se má podle Juračky zdůraznit, že od začátku roku byla zvýšena frekvence cílených kontrol, a proto je také vyšší počet zjištění.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down