Nedostatky v mrazírenských skladech

Na celém území České republiky provedli veterinární inspektoři od počátku loňského prosince do konce letošního ledna mimořádnou kontrolu mrazírenských skladů. Inspektoři krajských veterinárních správ navštívili celkem 267 skladů, kde uskutečnili 337 kontrol. Z tohoto počtu zjistili 87 závad. Za nejzávažnější lze považovat deset případů, kdy šlo o zboží s prošlou záruční lhůtou a dva případy, kdy uskladněná surovina vykazovala smyslové změny v barvě a pachu, informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Za nejčastější prohřešky lze označit podle Dubna chybějící české označení výrobku (šestkrát), chybějící označení zdravotní nezávadnosti, čímž se rozumí potvrzení o tom, že výrobek prošel předepsanými kontrolami (dvanáctkrát), či porušení primárního obalu u masa (čtyřikrát). Při kontrole dokladů byly zjištěny drobnější administrativní nedostatky, například chybějící doplňující údaje, neuvedení data zamrazení nebo chybějící schvalovací číslo závodu na výrobku.
Ve skladovacích prostorech byl asi nejčastější provozní nepořádek (pět případů), uvedl dále Duben. To se může zdát na první pohled jako banalita, ale toto právě svědčí o případných dalších problémech. Ve dvou případech chyběl registrační teploměr a dvakrát inspektoři zjistili, že jsou společně uskladněny balené a nebalené suroviny a potraviny, což se nesmí, dodal
Ve všech případech, kde byly zjištěny závady, místně příslušné krajské veterinární správy uložily pokuty a uložily závazná opatření k nápravě. Hovořit o výši pokut je zatím předčasné, neboť probíhá řízení o jejich uložení, podotkl Duben. Obecně lze říci, že výše pokuty se může u jednotlivých subjektů pohybovat v řádu několika set tisíc korun až jednoho milionu, což ve zmiňovaných případech zřejmě nebude připadat v úvahu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *