Neexistují sloupcovité třešně ani slivoně, jsou pouze jabloně, varuje ústav

Zemědělský ústav varuje před prodejci různých sloupcovitých druhů ovocných stromů. Sloupcovité jsou pouze druhy jabloní, nikoliv nabízených třešní, slivoní nebo broskvoní, ani rybízu či ostružníku, sdělila mluvčí Ústředního zkušebního a kontrolního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

V posledním roce ale ústav pokutu za toto jednání neuložil. Sloupcovité jabloně, neboli baleríny, jsou takové odrůdy, které rostou vzpřímeně, větví se pak slabě.
V minulosti šlo o dvě pokuty, v roce 2013 o 30 000 Kč a v roce 2016 o 50000 Kč, v obou dvou případech šlo o nabídku "popínavých" jahodníků.
Lidé si podle ÚKZÚZ často stěžují, že stromy do sloupců nakonec nerostou. "V případě snahy pěstitele korigovat korunku řezem do 'sloupcovitého' tvaru vykazují nulovou nebo pouze velmi malou plodnost," dodala mluvčí.
Podle mluvčí nejde přirozenou cestou vyšlechtit žádné jiné odrůdy sloupcovitých dřevin než jabloní. "Pokud jsou nabízeny sloupcovité odrůdy jiných ovocných druhů než jabloně, většinou se jedná o klasicky rostoucí odrůdy naštěpované v lepším případě na slabě rostoucích podnožích, které však nerostou sloupcovitě, ale pouze slabě," doplnila. Může pak jít také o zakrsle rostoucí odrůdy, které celkově rostou pomalu a slabě, dají se do sloupců zapěstovat, ale nerostou tak přirozeně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down