Nejčastější nedostatky v jakosti vody hygienici zjišťují u menších vodovodů

Středočeští hygienici loni provedli 674 kontrol pitné vody, závady zjistili v jedenácti procentech případů. Uložili kvůli tomu sankce za 165 000 korun. Předloni odhalili nedostatky ve 13 procentech případů a o rok dříve ve 12 procentech. Problémy bývají hlavně u menších vodovodů. Uvedla to ředitelka krajské hygienické stanice Jarmila Rážová.

Nejčastější nedostatky bývají v jakosti vody a týkají se i nedodržení mikrobiologických ukazatelů. Někteří provozovatelé také vodu nedostatečně kontrolují, což podle zákona musejí, a nezasílají rozbory do centrálního informačního systému nebo chybují při výběru odběrových míst.

Rážová poukázala na to, že zejména severní část regionu je napojena na velké vodovody zásobující velký počet obyvatel, které provozují profesionální firmy s dobrým zázemím a zkušenostmi. Proto jsou podle ní z hlediska závad méně rizikové než menší vodovody do 5000 obyvatel, které vesměs provozují obce. Tam se těch závad nachází více.

Ve středních Čechách podle ní v posledních letech nebyla zaznamenána žádná epidemie z vody. Problémy s kvalitou nicméně přetrvávají například v Trnové u Prahy, kde hygienici v minulosti kvůli zvýšenému množství bakterií zakazovali vodu používat. Nedávno se také objevily problémy ve Voticích na Benešovsku.

Hygienici kontrolují vodovody a studny určené pro veřejné zásobování. V případě soukromých studní jde o věc majitele. Vzorky ze studní, které lidé donesli při nedávném dni otevřených dveří na kontrolu do Středočeských vodáren, v drtivé většině nesplňovaly stanovené limity. Ukazuje se, že lidé kontroly podceňují.  Ve středních Čechách je kolem 85 procent obyvatel zásobovaných vodou z vodovodů, asi 15 procent je tedy plně závislých na vodě ze studny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down