09.01.2017 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejchutnější odrůdou jablek je po třech letech opět Meteor

Nejchutnější odrůdou jablek je po třech letech opět odrůda Meteor. Rozhodla o tom minulý týden degustace jablek z loňské úrody v Hořicích na Jičínsku, kterou pořádal Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský z Holovous. Odrůda Meteor patří k neúspěšnějším za poslední léta. Na prvním místě se umístila již v letech 2010 a 2014. Loni byla třetí, když vítězem byl kříženec HL 1308 vzniklý právě z Meteoru a odrůdy Rubinola. Uvedl to ovocnář František Paprštein z holovouského ústavu.

Odrůdu Meteor vyšlechtili výzkumníci z Holovous a do registru odrůd byla zapsána v roce 2007. Její jasně purpurově červené plody mají větší velikost a kulovitý pravidelný tvar. Chuť odrůdy je příjemně sladce navinulá, mírně aromatická. Plody se velmi dobře skladují až do pozdního jara i v podmínkách běžného chlazeného skladu. Ve výsadbách se Meteor zatím objevuje minimálně. Vzorky Meteoru letos nejvíce zaujaly výbornou celkovou chutí, šťavnatostí a konzistencí dužniny. Na předních příčkách z šesti hodnocených parametrů byly i ve vůni a vzhledu, mírně průměrné byly ve slupce. Další příčky za Meteorem obsadily odrůdy Andera, Topaz, Melrose a Angold. V letošním 48. ročníku degustace byly vzorky 42 odrůd, hodnotilo je 87 lidí. Degustace mají dát ovocnářům obrázek o tom, které odrůdy konzument preferuje jako nejchutnější. U nově vyšlechtěných odrůd mají napovědět, které odrůdy by mohly mít perspektivu.*

Prosadit nově vyšlechtěnou odrůdu do velkovýsadeb a následně do obchodní sítě je však podle ovocnářů obtížné, protože na to je potřeba mnoho peněz na propagaci. "Například prosazení Jonagoldu trvalo 20 let," uvedl Paprštein.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down