Nejcitelnější ztráty po zimě zaznamenali myslivci u srnčí zvěře

Myslivci ze Vsetínska ohlásili za loňský rok dvojnásobný úhyn srnčí zvěře ve srovnání s rokem předcházejícím. Uhynuli také zajíci, bažanti a daňčí zvěř. Mluvčí radnice Josef Beneš to zdůvodnil výjimečně tuhou zimou, ale i neukázněnými návštěvníky, kteří zvěř vyplaší. Vyplašená zvěř je pak náchylná k zápalu plic, zvláště když se vysílí během ve vysokém sněhu, dodal referent lesního hospodářství valašskomeziříčské radnice Stanislav Křenek.

Zimu nepřežilo také třicet zajíců a 28 bažantů, patrně po napadení dravou zvěří, toulavými psy a kočkami. Myslivci nalezli také osm kusů uhynulé daňčí zvěře. Jeden jelen nepřežil srážku s motorovým vozidlem.
Nejcitelnější ztráty jsme ale zaznamenali u srnčí zvěře. Její početní stav klesl o 309 kusů, což představuje téměř čtvrtinu. Ke konci března myslivečtí hospodáři napočítali 1035 kusů,“ uvedl referent.
Přestože již zima skončila, riziko úmrtí zvěře stále existuje. Zvěř nyní přechází ze suché na zelenou stravu, a to je vždy podle odborníků spojeno s rizikem střevních katarů. V některých honitbách budou muset myslivci podle Křenka letos omezit odstřel srnčí zvěře, aby zůstal zachován jejich zákonem stanovený minimální stav.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *