Nejdražší vodu v Česku měli loni obyvatelé v Libereckém kraji

Obyvatelé v Libereckém kraji měli loni nejdražší vodu v Česku. Za krychlový metr platili v průměru bez DPH 94,50 Kč, o málo levnější vodu měli podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v sousedním Ústeckém kraji, kde na vodném a stočném platili v průměru 94,30 koruny. Domácnosti v Libereckém kraji tak dávaly za vodu o 15 procent víc, než byl celostátní průměr, který dosáhl 82,30 koruny. Ani letos nebude situace lepší, voda dál zdražuje. Důvodem jsou hlavně investice do modernizace a rozvoje sítí, zdražení energií i růst mezd.

Průměrná cena vodného a stočného tam loni vzrostla o 4,4 procenta na 114,95 Kč za metr krychlový. Podle ředitele Petra Olyšara ale na Frýdlantsku platí vodné i stočné pouze obyvatelé Frýdlantu, Hejnic, Nového Města pod Smrkem a Raspenavy, v ostatních 13 obcích Frýdlantského výběžku, které jsou na FVS napojené, platí obyvatelé jen vodné, což bylo 55,90 koruny.

"Důvodů zdražení ceny vody v roce 2021 bylo několik, hlavní ale byly tři. Konkrétně nárůst mzdových nákladů v souladu s kolektivní smlouvou, zdražení povrchové surové vody - u Povodí Labe o 7,8 procenta a u Lesů ČR dokonce o 15 procent, a také růst nákladů za pronájem kanalizací," řekl již dříve Olyšar.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down