Nejdřív rozpočet, pak dohoda o SZP

Česká republika nechce žádné rozhodnutí o reformě společné evropské zemědělské politiky (SZP), dokud nebude hotov rozpočet Evropské unie na příští roky. Novinářům to dnes v Bruselu řekl vicepremiér Alexandr Vondra.

Téma reformy SZP bude jedním z bodů agendy nadcházejícího unijního summitu, přičemž diskuse o reformě povede i Česká republika v rámci svého předsednictví v Radě EU.
„Kloníme se k těm, kteří nechtějí činit žádná rozhodnutí, dokud není projednána rozpočtová perspektiva,“ řekl Vondra. Současná verze společné zemědělské politiky EU bude fungovat do roku 2013, což je zároveň rok kdy vyprší současný unijní rozpočtový rámec, přičemž Evropská unie se v současnosti řídí rozpočtem pro roky 2007 až 2013. V blízké budoucnosti by ale měla začít jednání o nové rozpočtové „perspektivě“, která trvají i několik let a jsou značně složitá.
Debaty o reformě společné zemědělské politiky však na rozdíl od rozpočtových diskusí už začaly. Odstartovalo je francouzské předsednictví EU. Jeho snaha dosáhnout alespoň částečné shody však ztroskotala hned na začátku. Francouzi chtěli prosadit text, který pouze zdůrazňoval, že unijním zájmem by měla být především „tržní stabilita“. Ani tento dokument však neprošel, protože některé členské státy se v současnosti nechtějí zavazovat vůbec k ničemu, protože se obávají, aby se některé z nadcházejících předsednictví na podobné texty neodvolávalo.
V současnosti do unijního zemědělství putuje přes 40 procent finančních prostředků z rozpočtu EU, přestože zemědělci se na tvorbě unijního HDP podílejí jen ze zhruba tří procent. Celková částka vyhrazená zemědělcům se nicméně již několik let snižuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *