Nejen na Liberecku vysazovali rybáři lipany

Zhruba 4000 lipanů podhorních vysadili dnes rybáři do Lužické Nisy na Liberecku. Pokud by se to nedělalo, tato původní ryba by zřejmě z českých řek zcela vymizela. Uvedl to jednatel Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Tomáš Kava.

Stavy lipana nesmírně poklesly, za posledních zhruba deset až patnáct let prakticky na méně než desetinu původních počtů, uvedl Kava.
Lipan, kterého mají rybáři ve znaku, se jen obtížně vyrovnává se změnami prostředí toků, které má na svědomí člověk. Je také oblíbenou potravou zejména mezi ptačími predátory a je velmi citlivý i na čistotu vody. Sice se kvalita za posledních dvacet let výrazně zlepšila, ale přesto stále dochází k nahodilým situacím, kdy unikne nějaká nebezpečná látka nedopatřením, chybou člověka, chybou systému, zmínil rybář. Za rok podle něj evidují v Libereckém a Ústeckém kraji 10 až 15 větších úhynů ryb se škodou od desítek do stovek tisíc korun.
Stovky lipanů a pstruhů uhynuly loni na konci srpna také na Lužické Nise, kde se dnes roční lipani vysazovali. Rybářům v Bílém Kostele dnes pomáhali i školáci z Jablonecka zapojení do projektu Lipan míří zpět do našich vod, každé zhruba z 80 dětí do řeky vhodilo jednu rybu. Vysazování lipanů bylo pro školáky spojeno s výukou v rámci přírodovědy.

Jednoletý lipan má na délku asi 15 centimetrů, dospělý jedinec mívá až půl metru a dožívá se maximálně pěti let. Kromě Nisy bývá v kraji vysazován nejčastěji do Jizery nebo Smědé. Kava řekl, že vysazují lipany dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ročně jich v Libereckém kraji vysazují 10 000 až 15 000, dodal.
Projekt pro školáky připravily Severočeské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Českým rybářským svazem. Podle mluvčí firmy Ivety Kardianové ho uspořádali poprvé. Zapojilo se 300 až 400 dětí, odhadla. Kromě Nisy se děti v minulých dnech zapojily do vysazování lipanů také na Ohři v Žatci a Kamenici na Děčínsku. Celkem se do tří řek dostalo v tomto týdnu přes 10 000 ročních lipanů podhorních.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down