Nejen příjemný den (komentář)

Pozvednout prestiž odvětví a dostat rodiny s dětmi na zemědělskou farmu, aby na vlastní oči viděly, odkud se berou kvalitní regionální potraviny, a případně si i nějaké koupily. To byl zřejmě prvotní záměr, s nímž se rozhodla Asociace soukromého zemědělství ČR spolu se svými partnery letos uspořádat sérii šesti Farmářských slavností v různých koutech naší země. Vzhledem k určitému zpohodlnění současné populace šlo o riskantní podnik s nejistým výsledkem.

Risk ale tentokrát vyšel. A nešlo jen o to, že několik tisíc návštěvníků prožilo v Ratibořicích příjemný víkendový den a pár sedláků a řemeslníků dobře prodalo svoje výrobky. Už sama skutečnost, že jsou slavnosti pořádány na úspěšných soukromých farmách, z nichž některé museli jejich současní majitelé po čtyřicetileté devastaci komunistickým hospodařením téměř doslova znovu vystavět, je námětem k zamyšlení. Svědčí totiž nejen o životaschopnosti selského stavu u nás, ale především o nezměrné pracovitosti lidí, kteří na těchto farmách hospodaří.
Návštěvníky, zejména ty dříve narozené, kteří si ještě dobře pamatují rezavějící stroje v kalužích vyjetého oleje na bahnitých dvorech řady bývalých JZD či státních statků, určitě překvapil pořádek a zjevná péče o farmu i její okolí. Ty ostatní pak velkorysost, s níž byl program slavností pojat. Hlavně před dětmi se zde otevřel nebývalý prostor, který jim poskytl nejen zábavu, ale také inspiraci a požitek s vlastního tvoření. Jsem přesvědčen, že spojit v dětské mysli příjemné a nevšední zážitky se zemědělskou farmou, může být dobrý základ k tomu, aby děti i v budoucnu vnímaly toto odvětví pozitivně. Věřím, že právě tohle se při letošní premiéře Farmářských slavností podařilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *