Nejkrásnější jiřinkou se stala odrůda Show n'Tell

Nejkrásnější jiřinkou bude pro nadcházející rok odrůda Show n'Tell. Květina se vyznačuje velkým oranžovo-červeným květem se žlutým žíháním. Rozhodli o tom hlasováním návštěvníci tradiční výstavy jiřinek na Jiřinkových slavnostech v České Skalici na Náchodsku. Odrůda ponese do příštího září titul Královna Jiřinkových slavností. Uvedla to vedoucí skalického Muzea Boženy Němcové Martina Zálišová.

Odrůda Show n'Tell dorůstá do výšky 110 centimetrů, její květ má v průměru přes 20 centimetrů. Pro vítěznou květinu, kterou pro výstavu vypěstoval Benedikt Navrátil ze Žamberka, se vyslovila čtvrtina z 657 hlasujících návštěvníků. "Celkem od pátku na výstavu přišlo asi 1100 lidí," uvedla Zálišová. V muzejním areálu, který prozářily tisíce květů, mohli obdivovat několik stovek druhů jiřinek.  Tyto rostliny jsou původem z Mexika, v Evropě se objevily poprvé roku 1789, kdy byly dovezeny do botanické zahrady v Madridu. Pěstují se jak na malých zahrádkách, tak i ve veřejných sadech a parcích. V České Skalici výstavy jiřinek při Jiřinkových slavnostech začaly v roce 1837. Přerušeny byly v roce 1847 po rozsáhlém požáru města a úmrtí kněze Františka Hurdálka, zakladatele spolku pěstitelů jiřinek. Obnoveny byly v roce 1925.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 140MB (28% of 500MB)