Nejkrásnější louka je na Benecku

Nejkrásnější krkonošská louka pro rok 2012 je v lokalitě Ve Volšíčkách na Benecku. V zimě se na ní lyžuje, v létě na ní rostou orchideje. Ve třetím ročníku soutěže nazvané Miss louka o ocenění rozhodla odborná komise. Klání vyhlašuje Krkonošský národní park (KRNAP), řekl mluvčí správy parku Radek Drahný.

Oceněná louka je schovaná ve vlhkém dolíku pod lesem nedaleko silnice stoupající na Benecko. Leží kousek od lanovky se sjezdovkou Kejnos a Liška. „Mnozí lyžaři si po ní v zimním období po sněhové pokrývce krátí cestu ke svým ubikacím, aniž by měli ponětí, jak je tato louka krásná v květu – okolo června,“ uvedla Dana Honců z Horních Štěpnic ve své nominaci louky.
V minulosti šlo o obyčejnou podmáčenou louku s jílovitou půdou. „Postupem doby se vytrácel čas na sekání a sušení louky dvakrát do roka a začala se sekat jednou do roka, což podpořilo rozšíření některých druhů rostlin,“ uvedla Honců. Nyní je louka domovem například orchidejí prstnatců, vemeníků zelenavých a pětiprstky žežulníku. Roste na ní také kýchavice, suchopýr, kuklík potoční, rdesno, sítina, přeslička rolní, silenka širolistá či pomněnka.
Letos lidé správě KRNAP poslali jen tři nominace na nejkrásnější louky. Diskuse poroty proto nebyla nijak dlouhá. „Dřevěnou tabulku s nápisem Miss louka 2012 dostane tentokrát jen jedna louka, nikoli tři jako v minulých letech,“ uvedl Drahný. Další nominace letos ještě získaly louka ve Františkově a louka na svahu Sklenářovického potoka v okolí bývalé staré vápenky.
Loňský ročník soutěže o nejkrásnější louku v Krkonoších vyhrála louka nad náhonem v Dolním Maršově, o rok dříve klání vyhrála louka na Bönischových boudách v Černém Dole.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *