08.07.2008 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlépe vábí jeleny čeští myslivci

Desátému Mistrovství Evropy ve vábení jelenů, které se uskutečnilo poslední červnový víkend areálu loveckého zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, pobočky Národního zemědělského muzea Praha, jednoznačně dominovali Češi. V konkurenci dvaceti pěti soutěžících z devíti evropských zemí obsadili první, druhé a čtvrté místo a také mezi národními družstvy byl tříčlenný český tým nejúspěšnější.

Novým mistrem Evropy se stal Michal Franče, student Střední lesnické školy Žlutice, druhé místo si vybojoval Lubomír Doležal, student Vyšší odborné školy lesnické v Písku a cenu za třetí místo si z Hluboké odváží Andrzej Misiak z Polska. Český úspěch doplnil na čtvrtém místě Josef Kapras, který studuje Lesnickou a dřevařskou fakultu MZLU v Brně a titul mistra Evropy získal už před třemi lety. Na pěkném pátém místě se pak umístil nejmladším startující, teprve třináctiletý Rakušan Julian Hochleitner ze Salcburku.
Evropský šampionát ve vábení jelenů přilákal na zámek Ohrada kolem 15 tisíc návštěvníků, kteří byli tentokrát svědky opravdu dramatického zápolení. Nejlepší vábič byl totiž znám až po rozstřelu mezi třemi soutěžícími se shodným ziskem 97 bodů ze 108 možných. „Bylo rekordních sedm rozstřelů. Šest mezi dvojicemi a jeden dokonce mezi trojicí,“ konstatoval ředitel soutěže Jiří Kasina.
Soutěžící v průběhu zhruba tříhodinového klání předvedli na zámeckém nádvoří zvuky starého hledajícího jelena, vábili laň, vydávali vítězný ryk jelena a napodobovali také tzv. odpočinkového mrmlání, tedy zvuky odpočívajícího jelena.
Všichni soutěžící seděli na pódiu v půlkruhu na pařezech a jednotlivě přistupovali k mikrofonu s vábničkou. Výsledek bodovala mezinárodní porota skrytá v kukaních zády k soutěžícím, aby porotci nemohli na myslivce vidět. V zájmu zachování anonymity konferenciér čísla jednotlivých účastníků nevyvolával, ale ukazoval je pouze napsaná na kartičce.
Vítěz použil k vábení umělou plastovou vábničku, mezi ostatními však převažovaly kravské rohy nebo velké mořské mušle, které se nazývají tritonky. Velkou roli u nich podle odborníků hraje počet vnitřních závitů, přičemž nejvhodnější je ta, co jich má osm. Záleží ale také na síle stěny a pochopitelně na síle hlasů vábiče.
Mistrovství Evropě ve vábení jelenů uspořádalo národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Českomoravskou mysliveckou jednotou a městem Hluboká nad Vltavou v rámci osmých Národních mysliveckých slavností. Kromě vábičů se na Ohradě představili i myslivečtí trubači, sokolníci či kynologové. V rámci doprovodného programu se v prostoru před zámkem uskutečnila soutěž chladnokrevných koní, nechyběla ani živá hudba, dětský koutek spojený s projížďkou na ponících, myslivecký jarmark nebo stánky s občerstvením. O kulturní zážitky návštěvníků se kromě stálých expozic hlubocké pobočky Národního zemědělského muzea postaraly také dvě výstavy obrazů s loveckými motivy německých malířů Bernda Pöppelmanna a Annette Isfort . 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down