Nejlepší adaptační opatření roku 2015 jsou z Moravy a Vysočiny

Obnova rašeliniště, využití mokřadů při podnikání v zemědělství, moderní poradenské centrum a alternativní opatření v povodí řeky Moravy - to jsou vítězné projekty soutěže o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu v loňském roce. Do prvního ročníku se dostala téměř třicítka projektů, které řeší negativní dopady teplotních změn na život obyvatel a krajiny. Tři nejlepší pocházely z Moravy a čtvrtý z vysočiny.

Vítězná čtyřka se dostane na prestižní mezinárodní konferenci Adaptation Futures 2016, která se uskuteční od 10. do 13. května v Rotterdamu. Projekty představili v úterý pořadatelé na tiskové konferenci v Praze.

„Byly vybírány nejzajímavější projekty ve čtyřech různých kategoriích, nejedná se o pořadí. Projektů bylo hodně zajímavých, ale čtyři nám přišly nejlepší, proto je posíláme do Rotterdamu,“ řekl Jiří Dusík z organizačního týmu Integra Consulting. Jedním z kritérií podle něj bylo, aby projekt jasně ukázal na problém, který řeší a zda dlouhodobě. Musel také přinést vícenásobné užitky a výrazně přispět k životnímu prostředí, ekonomice i sociální oblasti. Nejlepším technologickým opatřením bylo vyhlášeno brněnské vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada, za kterým stojí Nadace Partnerství. Komplex dvou budov vyšel na 103,9 milionu korun. Je postaven na bázi pasivního domu, který efektivně nakládá s vodními zdroji a čistí i srážkové a odpadní vody. Kromě k výrazné energetické úspory pomáhá také ochlazovat a zvlhčovat okolí v době letních veder.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *