Nejlepší biopotravinou roku se stal bio sýr

Součástí kampaně Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství je i vyhlášení výsledků soutěže o biopotravinu roku. V letošním roce se jí stal Bio sýr s bílou plísní z Ekofarmy Javorník, který zvítězil také v kategorii biopotravina živočišného původu. Odborná porota vítěze vybrala ze 120 přihlášených produktů. Ocenění pro nejlepší biovíno získal Tramín červený 2019 z vinařství Víno Marcičák. Jako nejlepší biopotravinu rostlinného původu porota vybrala Sunday Morning bylinný čaj od společnosti Native Way. Ocenění pro výrobky pro gastronomii dostal bio černý rybízový džem od společnosti Marmelády Šafránka. Cenu pro steaková biomasa získal hovězí Sirloin steak z farmy Mitrovský dvůr.

Ekofarma Javorník obdržela cenu pro nejlepší biopotravinu roku i loni se svým tvarohem. Marie Hatlasová z Ekofarmy Javorník informovala, že farma hospodaří v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty na 1660 hektarech půdy, z toho 420 je orná půdy a 1200 hektarů jsou louky a pastviny. Věnuje se rostlinné i živočišné výrobě, chová zhruba 500 kusů skotu. „Ocenění v soutěži Nejlepší biopotravina roku 2022 vnímám jednak jako zadostiučinění za všechnu práci, kterou jsme v posledních letech vynaložili, ale především je to odměna pro všechny naše zaměstnance, “ poznamenala. Marta Buzašová ze stejného podniku poznamenala, že klíčem k úspěchu mléčných výrobků je především jejich zpracování. „Jsou vyráběny z vysoce kvalitního bio mléka s vysokým obsahem esenciálních živin. Mléko použité k jejich výrobě není žádným způsobem upravováno, není homogenizováno ani odstřeďováno, a tak si zachovává všechny původní složky, což ovlivňuje jejich vysokou výživovou hodnotu a vynikající chuť. „Výrobky neobsahují žádné konzervační látky,“ dodala.  Vítězné produkty budou podle organizátorů prezentovány na řadě akcí nejen v Česku, ale i v zahraničí, mimo jiné na Festivalu Bio vín a sýrů, který se uskuteční 24. září v Mikulově. Na jaře příštího roku pak budou moci Nejlepší biopotravinu roku 2022 ochutnat návštěvníci světového veletrhu Biofach v Norimberku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down