Nejlepší dodavatelé Polabských mlékáren byli oceněni

V rámci slavnostního setkání s dodavateli Polabských mlékáren, které se uskutečnilo počátkem prosince, byly vyhlášeny i výsledky soutěže o nejlepší stádo a nejlepší dojnici. Ocenění za nejlepší konvenční stádo si odnesli zástupci Zemědělské společnosti Sloveč. Jejich stádo dojnic vykázalo průměrnou užitkovost 12 424 kilogramů mléka při tučnosti 3,78 procenta a 3,3 procenta bílkovin. Společnost získala rovněž ocenění za nejlepší dojnici. Ta vyprodukovala 16 862 kilogramů mléka za rok při 4,11 procenta tuku a 3,56 procenta bílkovin.

V kategorii bio dodavatelů byla za nejlepší stádo oceněna farma Josef Josífek Jón. Průměrná užitkovost tohoto stáda představovala 8388 kilogramů mléka při 3,82 procenta tuku a 3,53 procenta bílkovin. Jejich dojnice se zařadila také na vítězné místo o nejlepší dojnici v kategorii bio. Šest dodavatelů udrželo přitom dodávky mléka celoročně v Q třídě. Šlo o Krakonošův ranč – hospodářské družstvo, Zemědělské družstvo Čechtice, Ústav pro strukturální politiku v zemědělství, společnost Rýcholka, farmu Josef Josífek Jón a Agrofarmu Merboltice. Oceněni byli i dodavatelé s nejnižším obsahem somatických buněk (SB). V kategorii dodávek do 2000 litrů to byla Eva Semecká, počet SB představoval 155 tisíc na mililitr. V kategorii nad 2000 litrů zvítězila Hanácká zemědělská společnost Jevíčko s dodávkami s ročním průměrem 125 tisíc SB na mililitr.   Nejnižší obsah celkových počtů mikroorganismů v nakoupeném mléce (CPM) mezi biododavateli měl Krakonošův ranč – hospodářské družstvo, a to 5,1 tisíce CPM na mililitr. Mezi dodavateli do 2000 litrů Eva Semecká, v jejíchž dodávkách bylo zaznamenáno 6,3 CPM (tis/ml). Mezi dodavateli nad 2000 litrů zvítězila společnost Karsit Agro, která vykázala 5,2 tisíce CPM na mililitr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down