12.10.2004 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší hospodáři budou vyhlášeni v Lysé při obnovení středočeských dožínek

Na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku se v sobotu uskuteční První středočeské dožínky po roce 1989 se tuto sobotu uskuteční na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku. Pořadatelé na nich vyhlásí nejlepší zemědělské hospodáře v roce 2004 ve Středočeském kraji. Zároveň chtějí poukázat na letošní mimořádně dobré výnosy obilovin v regionu. Kraj chce tak opět oživit tradici dožínkových slavností, kterými v minulosti vrcholila zemědělská sezóna, uvedl náměstek hejtmana František Vácha.

Slavnost začne 16. října v 10 hodin na náměstí, odtud půjde dožínkový průvod za doprovodu mažoretek a dechové hudby na výstaviště. V 10:45 se uskuteční vyhlášení sedmi nejlepších hospodářů, které navrhovali zástupci krajské komory a Asociace soukromých zemědělců.
Podle Váchy zemědělci podávají dobré výkony v těžkých podmínkách. Výnos 5,5 tuny z hektaru ve Středočeském kraji je skutečně mimořádný výnos, odůvodnil obnovení tradice. Akce je součástí doprovodného programu výstav Zemědělec a Náš chov, které začínají ve čtvrtek a končí v neděli.
Sklizeň obilovin v kraji byla druhá nejlepší od roku 1990. Největší průměrné výnosy ve výši 5,9 tuny na hektar měla pšenice ozimá, nadprůměrné výnosy ve výši 5,2 tuny na hektar měla pšenice jarní a ječmen ozimý i jarní, ale i žito s výnosy 5,3 tuny na hektar. Řepka dosáhla průměrného výnosu 3,97 tuny na hektar.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down