18.09.2017 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší med je už potřetí za sebou z Prahy

Dagmar Šormová z Prahy získala už potřetí za sebou ocenění za nejlepší Med roku. Letos bylo v soutěži 153 českých a jeden slovenský vzorek. Uvedl to Radek Hykl, který soutěž organizoval. Ceny se v sobotu předávaly v Brně.

Každý med je hodnocený dvěma způsoby. Nejdříve přijde na řadu akreditovaná laboratoř, kde čeká každý med rozbor, zda splňuje kritéria českého medu, která jsou dopředu definována. Tímto sítem letos neprošla dvacítka vzorků. Zbytek hodnotila sedmadvacetičlenná komise, která posuzuje barvu, konzistenci, vůni, chuť a celkový dojem.

Cílem akce organizované Pracovní společností nástavkových včelařů je přiblížit obor široké veřejnosti. Soutěž má zároveň zlepšit povědomí o kvalitě domácích včelích produktů a propagovat prodej medu takzvaně ze dvora, tedy od včelaře přímo koncovému spotřebiteli.

Součástí akce je i přehlídka vzorků, která je mimo jiné také pastvou pro oko. K vidění jsou barvy medu od světle zelenkavé přes zlatou až po asfaltově černou, různé tvary sklenic a inspirativní etikety.

Podle Hykla je v Česku přes 50 tisíc včelařů, což je podle organizátora soutěže až moc. "Máme převčelařováno a převčeleno. V tuzemsku připadne na jednoho včelaře asi 220 obyvatel, v Evropské unii je na jednoho včelaře čtyřikrát více lidí," uvedl Hykl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down