Nejlepším pivovarem roku je Pivovar Herold Březnice, následuje ho Pivovar Svijany a po něm Rodinný pivovar Bernard z Humpolce. Desítkou roku je světlé výčepní pivo Podskalák z Pivovaru Rohozec a dvanáctkou Svijanský Rytíř Pivovaru Svijany. Tyto výsledky přinesl dvacátý ročník ankety o nejlepší pivovar, pivo a pivovarskou osobnost, kterou vyhlásilo Sdružení přátel piva. Hlasování Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti je nejstarší novodobou soutěží na tuzemském pivním trhu.
Vítězný pivovar získal podle předsedy Sdružení přátel piva Tomáše Erlicha cenu sdružení po mnoha letech, ale zaslouženě. Na bramborových místech podle něj smolně zůstaly tmavý třináctistupňový Herold či pšeničný Herold wheat, kdy jde navíc o skokana roku v rámci všech kategorií a všech piv v soutěži. Dodal, že Pivovar Herold má primát také v tom, že je nejmenším průmyslovým pivovarem v České republice.
Jak informoval Erlich, letošním vítězem mezi minipivovary se stal dlouhodobě úspěšný Pivovarský dvůr Chýně, nejstarší minipivovar v ČR po roce 1990, jehož kořeny sahají ještě před revoluci.
Porotci vyhlašovali ceny celkem v jedenácti kategoriích. Například jedenáctkou roku se stal Svijanský Máz Pivovaru Svijany, speciálem pak čtrnáctistupňové světlé pivo Kvasar Pivovaru Černá Hora. Rodinný pivovar Bernard získal první cenu mezi tmavými pivy za své třináctistupňové černé pivo Bernard. Polotmavým pivem roku pak je třináctistupňový Primátor Polotmavý Pivovaru Náchod. Mezi nealkoholickými pivy se stalo vítězem pivo Bernard Free Jantar Rodinného pivovaru Bernard.
Titul Sládek roku letos získal Ladislav Veselý z pražského minipivovaru U Medvídků. Erlich připomněl, že mezi jeho největší úspěchy patří z roku 1995 titul pivo roku a v roce 2000 získal bronzovou medaili v celojaponské degustační soutěži za pivo alt beer.