13.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší zemědělci roku

Vítězové jubilejního 20. ročníku soutěže Zemědělec roku byli vyhlášeni 12. října v aule České zemědělské univerzity v Praze. Slavnostní akce se zúčastnili ministr zemědělství Miroslav Toman, představitelé významných institucí, nevládních organizací a zástupci partnerů. Generálním partnerem soutěže byla Moneta Money Bank a partnerem Generali Česká pojišťovna. V letošním roce byl parametrem hodnocení účastníků soutěže index finančního zdraví.

Nejlepším pěstitelem za rok 2021 se stal soukromě hospodařící rolník Pavel Vávra z Kravska v Jihomoravském kraji, který byl rovněž vyhodnocen jako nejlepší hospodář tohoto regionu a odnesl si i speciální cenu „Skokan roku“. Farma v současnosti obhospodařuje asi 70 hektarů s tím, že nosnými plodinami jsou řepka ozimá a pšenice ozimá, další významnou plodinou je vojtěška. Mezi chovateli nejlépe uspěla akciová společnost Zeras, prvenství si odnesla i v rámci Kraje Vysočina. Jde o typický zemědělský podnik s propojením rostlinné a živočišné výroby, který obhospodařuje 1866 hektarů zemědělské půdy. Je specializovaný na chov dojného skotu. Nejlepším zemědělcem, zaměřujícím se na smíšenou výrobu, se stal soukromě hospodařící rolník Václav Srb ze Žerotína na Lounsku. Kromě toho byl oceněn také jako nejlepší zemědělec v Ústeckém kraji a „Objev roku“. Farma obdělává 140 hektarů půdy a zabývá se chovem dojnic. Na 50 procentech výměry pěstuje obilniny, zbytek tvoří krmivová základna. Vítězem soutěže ve Středočeském kraji se stal Vítězslav Chvoj, v Jihočeském společnost Noragros a v Plzeňském Zemědělská společnost Komorno, a.s. Prvenství v Královéhradeckém kraji si odnesla společnost Statek Stárkov, Pardubickém Zemědělské družstvo Růžový palouček, Olomouckém Roman Koutek, Zlínském Agro Březová, s.r.o., v Libereckém soukromě hospodařící rolník Pavel Mach a v Karlovarském společnost Mavex Agro. Nejlepším zemědělcem Moravskoslezského kraje byla společnost Zespo Sosnová. Ve speciálních kategoriích byly vyhlášeny i další ceny, jako Farmářka roku, kterou se stala Helena Slavíková. Ocenění „mladý farmář do 35 let“ bylo uděleno Zemědělskému družstvu Vysočina Želiv. Nejlepším ekologickým zemědělcem se stala společnost Agro Březová a „malou farmou do 50 hektarů“ Zdeněk Žert. Cenu „společensky odpovědný Zemědělec roku – fyzická osoba“ převzal Karel Horák z Farmy Choťovice a „společensky odpovědný Zemědělec roku - právnická osoba“ předseda Zemědělského družstva se sídlem ve Sloupnici Jaroslav Vaňous.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down